Išlo o zasadnutie, ktoré sa minulý týždeň konalo v Bruseli. Prešovský primátor M. Benč sa ho zúčastnil ako člen predsedníctva ZMOS, ktoré zastupovala 19-členná delegácia. Profesijné združenia miestnej samosprávy prijali v Bruseli aj spoločné vyhlásenie. Pripomenuli v ňom "závažnú skutočnosť, že implementácia legislatívy a opatrení Európskej únie sa zo 70 percent týka tiež miest a obcí, a že účinné rozhodnutia na európskej úrovni môžu mať dôsledky pre miestne samosprávy".
Vyzvali Európsku komisiu a Európsky parlament, aby pri rozhodovaní zohľadňovali fakt, že práve mestá a obce sú najbližšie k občanom. Predstavitelia združení sa chcú aktívne zapojiť do prípravy európskej legislatívy týkajúcej sa danej problematiky. Pod stanoviskom je podpísaný predseda ZMOS Michal Sýkora a predseda Svazu měst a obcí ČR Oldřich Vlasák, ktorý je zároveň poslancom europarlamentu za ODS. Práve on celé stretnutie inicioval a pripravil. Podľa slov Milana Benča sa predstavitelia samospráv zaoberali prácou europoslancov a spôsobmi vzájomnej komunikácie. "Hovorilo sa o tom, ako pracujú poslanci Európskeho parlamentu a akým spôsobom na nich nanášať jednotlivé požiadavky. Problémom totiž je neexistencia štatútu europoslanca vo vzťahu k národnej rade, vláde a ďalším inštitúciám," poznamenal prešovský primátor. V Bruseli sa stretol so slovenskými i českými poslancami i komisármi Figeľom a Špidlom. Komunikáciu na európskej úrovni považuje za podstatnú práve z toho dôvodu, že o veľkej časti legislatívy týkajúcej sa samospráv sa rozhoduje v Bruseli a Štasburgu. Na stretnutí v Bruseli sa zástupcovia profesných združení samospráv dotkli otázky lobignu. "Kým u nás je lobing o peniazoch, tam je o zákonoch. A v tom je rozdiel," podotkol M. Benč.
Mesto Prešov je členom Združenia miest a obcí Slovenska, ale tiež Únie miest Slovenska (ÚMS). Opýtali sme sa, či primátor nepovažuje dvojité členstvo prešovskej samosprávy v profesných združeniach za zbytočný luxus. "Zatiaľ to nebolo luxusom, pretože Únia miest Slovenska má inú náplň, iný program než ZMOS," odpovedal primátor. Upresnil, že cez ZMOS sa "podarilo vybaviť napríklad peniaze na školstvo, zaoberalo sa otázkami plynární a podobne". Únia miest Slovenska sa viac zaoberala otázkou spoločných úradovní, ale tiež energetikou. "V Združení miest a obcí Slovenska je registrovaných 90 percent všetkých miest a obcí. Najväčšiu úlohu zohralo pri reforme verejnej správy a preberaní kompetencií. Únia miest zas viac spolupracuje so splnomocnencom vlády, pánom Nižňanským," povedal M. Benč a zvýraznil, že obe organizácie "nie sú v rozpore". 7. a 8. februára sa v Prešove uskutoční stretnutie neformálneho Klubu primátorov krajských miest (K8). Bezprostredne po ňom zasadne predsedníctvo ÚMS.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš