ďalšou je Krosniansky salón s dielami 27 poľských umelcov a napokon prvýkrát v Prešove vystavuje autorskú tvorbu 32-ročný dizajnér, absolvent VŠVU v Bratislave Juraj Novotný.
Vo veľkej výstavnej sieni Šarišskej galérie otvorili výstavu, ktorú pripravila Tatranská galéria v Poprade pri príležitosti 140. výročia narodenia Ferdinanda Katonu. Narodil sa v Spišskej Starej Vsi v roku 1864. Tento žiak a priateľ Ladislava Medňanského získal maliarske vzdelanie v Budapešti a neskôr aj v Paríži. Aj keď sa natrvalo usadil v Budapešti, rodný Spiš ostal pre neho celoživotným zdrojom tém. Okrem krajinárskych námetov sú v kolekcii zastúpené aj portréty a figurálne skice pochádzajúce ešte z obdobia štúdií.
"Patrí k významných slovenským maliarom konca 19. a prvej tretiny 20. storočia. Bol to najmä krajinár, prezentujeme prierez jeho celoživotného diela. Je tu vyše stovky jeho diel. Všetky exponáty sú zapožičané z galérií a múzeí na Slovensku, od Slovenskej národnej galérie, Východoslovenskej galérie, až po našu galériu. Návštevníci majú mimoriadnu príležitosť vidieť pohromade také množstvo diel. Takáto možnosť sa im naskytne najskôr o desať rokov," uviedla pre Korzár riaditeľka Šarišskej galérie v Prešove Mária Hrebíčková. Výstava mala premiéru v Poprade a bola k nej vydaná monografia. Kurátorkou výstavy je riaditeľka Tatranskej galérie Anna Ondrušeková.
Koncom vlaňajška Šarišská galéria pripravila reprezentatívnu prehliadku Krajský salón. Mapovala súčasných výtvarníkov Prešovského kraja. Minulý týždeň ju otvorili v poľskom Krosne. "Recipročne sme k nám vzali 8. bienále výtvarného umenia v Krosne, čo je ich prehliadka tvorby súčasných žijúcich autorov. Prezentuje sa tu 27 výtvarníkov asi 60 exponátmi. Sú to maľby, kresby, grafiky i sochárstvo. Diela vytvorili v rokoch 2003 a 2004," priblížila riaditeľka ŠG. .
Trojicu výstav uzatvára prehliadka autorskej tvorby dizajnéra Juraja Novotného. Narodil sa v roku 1972 v Krompachoch. V roku 2001 ukončil štúdium na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave na katedre úžitkového umenia, odbor Kov a šperk. Zaoberá sa navrhovaním a výrobou umeleckých šperkov, dekoratívnych a úžitkových predmetov ako aj veľkorozmerných kinetických objektov. Výstava v Šarišskej galérii je jeho prvou samostatnou výstavou šperkov, ktoré sa vyznačujú nápaditosťou a zároveň istou dávkou hravosti nielen v detailoch, ale aj celkovým výberom materiálu.
"Sme radi, že naša galérie môže poskytnúť takúto interesantnú výstavu mladého nádejného tvorcu. Vyrába šperky z netradičných materiálov, napríklad aj zo skrutiek a matíc. Keď si však pozriete tú jemnú prácu, sami zatúžite po takomto šperku. Sú to nositeľné a originálne veci," dodala M. Hrebíčková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš