V bilancovaní polovice volebného obdobia dnes pokračujeme s primátorom Vysokých Tatier JÁNOM MOKOŠOM.
Za čo vás môžu Tatranci za uplynulé dva roky pochváliť?
- To musia povedať oni. Podarilo sa nám osloviť ľudí a zapojiť ich do procesu starostlivosti o mesto a estetizáciu prostredia. Ak by som mal spomenúť čiastkové úlohy, opravili sme komunikácie v mestskej časti Smokovce, opravili sme verejné osvetlenie. Žiaľ, fungovalo len tri mesiace a prišla víchrica, ktorá ho zničila. Ľudia ocenili aj zmeny, ktoré sme urobili v našich organizáciách. Veľa času nám vzala aj príprava legislatívy, ktorá už roky brzdí rozvoj cestovného ruchu.
Vysoké Tatry stoja a padajú práve na ňom. Podarilo sa vám pokročiť v rozvoji jeho služieb?
- Myslím, že čiastočne áno, stačí si len pozrieť túto zimnú sezónu. Vytvorili sme v spolupráci s podnikateľmi balíky služieb, ktoré tu doposiaľ neboli zvykom. Tento rok v tom chceme pokračovať. Pracujeme tiež na kvalitnejšej prezentácii Tatier, chceme vytvárať pozitívnejší obraz, aby sem ľudia chceli prísť.
Do akej miery novembrová kalamita pomenila priority hlavných úloh mesta?
- Zásadne. Bol to veľký zásah do chodu a života mesta, postavila pred nás veľa nových úloh. Predovšetkým musíme zlikvidovať následky kalamity, pritom problémom nebude opraviť strechy, ale viac času potrvá úprava priestoru. Padnutý les odkryl aj nie vždy oku lahodnú architektúru, aj tu musíme v spolupráci s vlastníkmi rozmýšľať, ako mesto skrášliť.
Prioritou bude teda asi príprava dokumentov a podklady pre legislatívu a územný plán...
- Samozrejme, tvorba dokumentov bude podstatná, ale musíme pokročiť aj v praktických krokoch. V súčasnej dobe pokračuje likvidácia koreňového systému v intraviláne mesta, musíme pracovať na odstránení drevnej hmoty všade tam, kde toto prostredie využíva človek pri svojom pobyte v Tatrách.
Boľavým problémom Tatier je nedostatok nájomných bytov. Tatry starnú, mladí utekajú preč. Čo robí mesto, aby ich tu udržalo?
- Týmto problémom sme sa zaoberali rok a štvrť. V júli konečne padol regulatív o zákaze výstavby nových bytov. Ešte tento rok chceme začať v Tatranskej Lomnici. Ďalšia lokalita, kde môžeme stavať, je Dolný Smokovec. Tam počítame aj s domom pre seniorov.
Biľagom na tvári mesta sú chátrajúce objekty, o ktoré sa vlastníci nestarajú. Čo urobilo mesto, aby sa to zmenilo?
- Žiaľ, tu narážame na nedostatočnú legislatívu. My sme rokovali s niektorými vlastníkmi, dokonca sme ich nacielili na záujemcov o investovanie, nič sa neudialo. Kritizujeme, upozorňujeme, rokujeme, iné páky nemáme.
Ale jeden z objektov, ktorý roky chátra, je v majetku mesta, vila Alica. A tiež sa nič nemení...
- Ale na tom už pracujeme. Máme vypracovaný projekt a hľadáme zdroje, pomocou ktorých by sme sa pustili do rekonštrukcie.
Mestu sa podarilo získať do svojho majetku objekt polikliniky. Neľutujete dnes, že ste tak prevzali aj ďalší balík problémov?
- Nie, neľutujem, lebo keby to získal súkromník, už tam zrejme dávno nie je zdravotné stredisko, ale nejaký penzión. My sme zachovali zdravotné služby, pracujeme na vylepšení objektu. Bol to dobrý krok.
Veľa sa teraz diskutuje o príprave zákona o Vysokých Tatrách. Keby sa vám ho podarilo presadiť, aký úžitok by z neho mali obyvatelia mesta?
- Zákon má zvýrazniť výnimočnosť tohto územia, veď posledných tridsať rokov bolo podceňované. Chceme zvýrazniť jeho význam ako strediska cestovného ruchu. Priamy dopad by sme mali pocítiť v lepšom prísune peňazí.
Foto: Mira KOVÁČIKOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš