načierno ju využívajú. Samozrejme, nestojí ich to ani korunu.
Pripomeňme, že na Hornádskej ulici okrem niekoľkých domov, v ktorých bývajú zväčša neprispôsobiví občania a neplatiči, stoja ešte aj štyri bytové domy. V troch z nich býva približne 15 rodín, zvyšok sú neprispôsobiví obyvatelia - "špekulanti" s elektrickou energiou.
Ako nám potvrdil jeden z obyvateľov ulice, ktorý nechce byť menovaný, situácia sa stáva neúnosnou. "Mesačne platíme štyri tisícky za elektrinu a oni ju majú zadarmo a nikomu to nevadí. My si za teplo musíme zaplatiť, keďže kúrenie máme na elektrinu," približuje neľahkú situáciu.
To však nie je všetko. Tým, že sa podnikaví susedia napájajú na elektrické rozvody, stane sa, že vyhodia fázu a celá ulica je bez elektriny. A v zime aj bez tepla. "V týchto domoch sú ešte staré rozvody. Stačí iba zatočiť poistkou a svetlo je v celej bytovke. Ak sa však vyhodia fázu, zostávame až do rána s deťmi v zime. Ráno prídu elektrikári a znova to zapoja. Už sme na to upozornili aj mesto. To nám ešte v minulom roku vyšlo v ústrety a na ulici kontrolovali nelegálne odbery. Bola tu polícia aj pracovníci elektrární. Tí odhalili hneď niekoľko nelegálnych odberov. Odvtedy sa však nič neudialo a problém tu aj naďalej ostáva. Pravdepodobne nikomu nechýbajú ani peniaze, ktoré tak unikajú. Spočiatku to bola pokojná ulica, kým tu neprišli neprispôsobiví. Ďalej sa to tu už nedá vydržať. Uvažovali sme, že do domu vrazíme nejaké peniaze a upravíme si ho, ale teraz rozmýšľame, že odtiaľto do odídeme," zdôraznil rozhorčený Krompašan.
Podľa našich informácii, takýto stav je aj v iných lokalitách Krompách. Konkrétne v Baníckej štvrti a Starej Maši. O tejto situácii vedia aj na krompašskom magistráte. Podľa slov primátora mesta Jakuba Zahradníka (na snímke) sú však bezmocní. "V meste je to všeobecný problém. Títo nelegálni odberatelia odoberajú elektrinu z rôznych zdrojov od verejného osvetlenia cez elektrické rozvody. Nepochybne tu ide o trestný čin, problémom však je, že ak sa aj títo páchatelia odhalia, sú to všetko ľudia v hmotnej núdzi, ktorým nie je možné siahnuť na sociálne dávky," uviedol krompašský primátor.
O stanovisko k celej veci sme sa obrátili aj na Východoslovenskú energetiku (VSE), a. s., Košice. Tam nám potvrdili, že už dlhší čas evidujú nelegálne odbery na Hornádskej ulici. "Ide tu o opakovaný prípad. V tejto lokalite sme v nedávnej minulosti vykonali previerky a v spolupráci s políciou odhalili a zdokumentovali desať prípadov neoprávnených odberov. Tie sú teraz v štádiu riešenia súdnou cestou," priblížila PhDr. Anna Vančurová, hovorkyňa VSE.
Ako ďalej uviedla, nelegálni odberatelia páchajú aj trestný čin krádeže, podvodu, vlámania alebo poškodzovania verejno-prospešného zariadenia. "Za takéto počínanie môže byť od nich vymáhaná úhrada finančnej škody, ale zároveň musia byť podľa slovenských zákonov potrestaní. Spôsob výpočtu škody, ktorú neoprávnení odberatelia spôsobia, upravuje energetická legislatíva a jej výška sa pohybuje v rozpätí niekoľkých tisíc, ale aj miliónov korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš