východniarov.
Reprezentovali 12-tisíc členov svojich organizácií. "V spoločnom vyhlásení konštatujeme znepokojenie nad súčasným sociálnym vývojom v regióne. Ekonomické opatrenia smerujú k zhoršovaniu životnej úrovne. Zdražovanie cien energií nekopírujú infláciu roku 2005 a dopady sa naplno prejavia už koncom prvého štvrťroku," konštatoval závery člen predsedníctva Rady OZ KOVO na východe Jozef Balica. Zdôraznil že podľa ich prepočtov sa v domácnostiach mesačné výdavky zvýšia o 300 až 500 korún.
Pripomenul tiež výsledky analýzy miezd na Slovensku. Podľa jeho slov vlani bola priemerná mzda 16 140 korún. V svojej analýze však išli nižšie a pri rátanom priemere 15-tisíc korún zistili, že ju nedosahuje 61 zo 79 okresov v celom štáte. Aj keď porovnávali priemer 14-tisíc korún, reálne ich nemá 47 okresov v SR.
Predseda OZ KOVO Emil Machyna zdôraznil, že v týchto dňoch začnú kováci vyhodnocovať dotazníky, ktoré rozdali medzi vzorku 10-tisíc zamestnancov. Závery plánujú zverejniť 16.februára a po vyhodnotení ich doručia na Úrad vlády SR, Ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny, ako aj poslancom NR SR."V dotazníku sa pýtame ľudí, ako vnímajú súčasnú situáciu, aké sú ich osobné skúsenosti, či sa môžu zamestnávateľov slobodne pýtať na otázky súvisiace so mzdou a aký ďalší vývoj predpokladajú. Následným vyjednávaním, chceme zmeniť prostredie, v ktorom súčasní pracujúci ľudia žijú," konkretizoval obsah dotazníka, ktorý podľa jeho slov odhalí aj medziregionálne rozdiely.
Podpredseda OZ KOVO Anton Mifka informoval o ťažkostiach vo vyjednávaní vyšších kolektívnych zmlúv so zamestnávateľskými zväzmi. Potvrdil, že zatiaľ sa im podarilo vyjednať len jednu so Zväzom strojárskeho priemyslu, ktorá garantuje 10-percentné zvýšenie tarifných miezd. V ďalších ešte len čakajú na stanoviská. Neskrýval, že majú ťažkosti. "Len čo sa pri vyjednávaniach začne hovoriť o mzdách, zamestnávatelia na protest vystupujú zo zväzov. Tak sa vyhýbajú uzatváraniu kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa a ešte tvrdia, že chcú, aby boli na trhu rovnaké podmienky. Tie neboli a nikdy nebudú, len zamestnanec sa v takej situácii musí biť o svoju mzdu sám," uviedol A. Mifka. Jedným dychom však dodal, že podľa ich skúseností len 2 percentá zamestnancov si vie vyjednať mzdu individuálne. Ľudia najmä na východe si nedovolia kritizovať rozhodnutie vedenia firmy, pre ktorú pracujú. Nájsť slušne platenú prácu je totiž skôr šťastie, ako pravidlo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš