trestných činov. Táto informácia odznela na včerajšom policajnom aktíve.
Košický kraj, pod ktorý Spišská Nová Ves spadá, je zase v rámci krajov na druhom mieste, predbehli ich prešovskí kolegovia. Hlad, chudoba, nezamestnanosť to sú hlavné atribúty, ktoré zamestnávajú policajtov na Spiši. Preto práve majetková kriminalita tvorí gro ich práce. Ako uviedol krajský policajný riaditeľ z Košíc plk. JUDr. Štefan Jakabovič, tento problém rezonuje nie len na Spiši, ale v celom kraji. Z krajskej mozaiky trestných činov je až 66 percent skutkov práve majetkových trestných činov.
Konkrétne na Spiši zlodeji kradnú poľnohospodárske plodiny, drevo. Krádeže vlámaním, vreckové krádeže, ukradnuté veci zo zaparkovaných aut takéto prípady rezonujú v policajných štatistikách. Svedectvom tohto sú aj konkrétne čísla. Ako uviedol okresný policajný riaditeľ zo Spišskej Novej Vsi plk. JUDr. Vladislav Chroust (na snímke), od roku 2 000 trestné činy tohto druhu majú stále stúpajúcu tendenciu. Za štyri roky je to nárast až o 924 trestných činov. V tomto roku riešili policajti celkom 1 485 majetkových trestných činov, z toho 690 z nich už objasnili.
Celkovo vlani zaevidovali a následne riešili muži zákona 2 548 porušení zákona. V porovnaní s rokom 2003 je to až o tristo prípadov viac. Objasnených je viac ako 63 percent prípadov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš