plánovania, stavebného poriadku, vyvlastňovacieho konania vo verejnom záujme, ako aj úlohy v pôsobnosti špeciálneho stavebného úradu pre mesto Prešov a 62 obcí okresu. Mimochodom, ide o službu pre zhruba 140-tisíc obyvateľov.
Šéf SÚ Marián Harčarík (na snímke) pritom neskrýva, že na výkon nie je dostatok financií ani pracovníkov. Pre porovnanie, kým samospráva mala pred prenesením kompetencií na tento výkon 9 pracovníkov a bývalý odbor životného prostredia na okresnom úrade 16 ľudí, teraz si musia vystačiť s počtom 13. Podobne je to s financiami. SÚ koná a správne poplatky za výkon si ponechávajú obecné kasy. Kdesi tu je jadro požiadavky, ktorú mienia predložiť starostom. "S výkonom sú spojené aj isté výdavky, preto budeme starostov žiadať, aby nám prispievali na činnosť aspoň polovicou správnych poplatkov, ktoré vyberú od stavebníkov," uviedol Harčarík. Jedným dychom však pripomenul, že sú aj také obce, kde ich o žiadne rozhodnutie nežiadali po celý rok. Ako príklad uviedol obec Geraltov.
Na ilustráciu množstva výkonov prezentoval niekoľko údajov. SÚ vlani prijal 4 999 podaní a vydal 2 468 prvostupňových rozhodnutí. Len v rámci mesta Prešov bolo vydaných 1 826 rozhodnutí a povolení. Ďalej išlo o 580 ohlásení drobných stavieb, stavebných úprav a udržiavacích prác. Prerokovali a sankcionovali tiež 35 priestupkov a správnych deliktov za porušenie zákonnosti na úseku územného rozhodovania a stavebného konania. Najčastejšie išlo drobné stavby bez ohlásenia, stavebné úpravy v bytoch a domoch, na balkónoch bytoviek a podobne.
Na našu otázku, či a aké priestupky sa vyskytli v Mestskej pamiatkovej rezervácii, Harčarík reagoval: "Zistili sme porušenie zákonnosti postupu najmenej v troch prípadoch napriek výzvam na zjednanie nápravy a uložení pokuty. V jednom prípade začala stavba bez stavebného povolenia, v inom došlo k užívaniu bez kolaudačného rozhodnutia, alebo v rozpore s kolaudačným rozhodnutím. Dotknuté strany využili možnosť odvolania. Jeden z prípadov je ešte na súde a dve v odvolacom konaní."
Keďže rovnaké právo napadnúť rozhodnutie stavebného úradu má aj stavebník, zaujímalo nás, s koľkými odvolaniami sa za posledný rok stretli. "Bolo ich 15 a len v dvoch prípadoch bola preukázaná opodstatnenosť námietok a boli vrátené na nové prerokovanie," povedal nám Harčarík.
Medzi najčastejšie výkony SÚ patria územné rozhodnutia, stavebné povolenia a následné kolaudácie pri individuálnej bytovej výstavbe. Išlo najmä o lokality ako je Šidlovec, Šalgovík, Šváby, Solivar, Ľubotice a v Prešove o výstavbu bytov na Majakovského a Sabinovskej ulici. V posledných mesiacoch sa však zvýšili požiadavky aj v súvislosti s projektovou prípravou, alebo realizáciou zámerov s podporou fondov EÚ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš