Michala Pirníka podali spoločnosti Beckenbach SK, s. r. o. Bratislava, LHP, a. s. Vranov nad Topľou a firma MFIS, a. s. "Beckenbach SK ponúkol za odkúpenie podniku najvyššiu sumu, a to 1,5 milióna eur, čo v prepočte predstavuje 57,9 milióna Sk," uviedol M. Pirník. Ako ďalej pokračoval, na druhom mieste sa s ponúknutou sumou 55 miliónov Sk umiestnila spoločnosť LHP a tretí skončil MFIS s ponúkanou kúpnou cenou 20 miliónov Sk.
Podľa správcu vznikla spoločnosť Beckenbach SK, 100-percentná dcérska spoločnosť nemeckého koncernu Beckenbach, 4. januára tohto roku práve za účelom odkúpenia podniku. "Koncern Beckenbach má záujem prostredníctvom svojej dcéry o rozšírenie svojich výrobných kapacít na Slovensku. Plánuje tu vytvoriť nové pracovné miesta pre 50 až 100 zamestnancov," uviedla právna zástupkyňa firmy Beckenbach SK Gabriela Semančíková. Beckenbach je subdodávateľom pre
automobilový priemysel, okrem iného sa zaoberá aj spracovaním produktov z gumy.
Ako ďalej uviedla Semančíková, v súčasnosti sa zvažuje vstup ďalšej nemeckej spoločnosti do tohto projektu, ktorá je rovnako dodávateľom automobilového priemyslu. Táto nemecká firma už má na Slovensku podľa jej slov svoje výrobné kapacity od roku 2000, pričom v súčasnosti zamestnáva 400 pracovníkov. Nemenovaná firma plánuje rozšíriť svoje výrobne kapacity a vytvoriť 300 až 500 nových pracovných miest, a to buď na Slovensku alebo v niektorej inej krajine bývalého východného bloku. "Keďže sa v rámci koncernu stále rokuje o možnej investícii v rámci areálu Křižík, je vhodné so zverejnením identity druhej nemeckej firmy počkať kým nebude jej stanovisko jednoznačné," komentovala Semančíková.
Začiatkom februára tohto roka sa uskutoční schôdza konkurzných veriteľov spoločnosti Křižík. Jedným z bodov jej programu bude aj schválenie ponuky na odkúpenie podniku.
Ponuku na odkúpenie podala v minulosti tiež investičná skupina Penta. Prvá schôdza veriteľov 5. apríla minulého roka nerozhodla o odpredaji podniku skupine Penta, pretože sa na nej nezúčastnil potrebný počet veriteľov zastupujúcich minimálne 30 % všetkých záväzkov. Podobná situácia nastala aj na druhej schôdzi veriteľov, ktorá sa konala vlani 26. apríla. Podľa Pirníka boli schôdze neúspešné najmä preto, lebo sa na nej nezúčastnili zástupcovia najväčších veriteľov - Istrobanky, VÚB banky a Komerční banky. "V súčasnosti ponuka Penty už neplatí, pričom skupina má voči úpadcovi pohľadávku vo výške 3 mil. Sk," potvrdila PR manažérka investičnej skupiny Penta pre Slovensko Andrea Straková.
Súčasná situácia podľa správcu vplýva veľmi negatívne na spoločnosť. "Firma v konkurze sa nemôže zúčastňovať verejných tendrov na dodávku elektromerov, pričom zákazky napríklad od slovenských, ale aj zahraničných energetických podnikov tvorili významnú časť príjmov," uviedol Pirník.
Akciová spoločnosť Křižík Prešov sa dostala do konkurzu 9. mája 2003 na návrh spoločnosti Profit Invest, jedného zo 117 veriteľov, ktorému nesplatila pohľadávku vo výške okolo 1 milióna Sk. Celková uznaná výška pohľadávok predstavuje 613 miliónov Sk, z toho bankám Křižík dlhuje približne 348 miliónov Sk. Krach firmy Křižík by priamo ohrozil aj spoločnosť Křižík GBI, a. s. Prešov, ktorá má 330 zamestnancov a vzájomne kooperujú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš