základy práce s počítačom veľkou neznámou. Vari aj preto prešovská Stredná priemyselná škola elektrotechnická (SPŠE) reagovala na spoločenskú požiadavku a pripravila projekt vzdelávania v informačno-komunikačných technológiách (IKT). Bol nielen úspešný v rámci Grantovej schémy ľudských zdrojov vyhlásenej Ministerstvom školstva SR, ale proces vzdelávania je už zhruba v polovici.
Zaujímali nás preto výsledky aj cieľové skupiny zapojené do projektu. Ako nás informoval zástupca riaditeľa SPŠE Juraj Budiš, do aktivít sa mohli zapojiť absolventi škôl, zamestnaní ľudia s nedostatočnými zručnosťami, učitelia aj sociálne znevýhodnené skupiny. "Projekt začal už vlani v júli a odvtedy sa našich kurzov zúčastňovalo 238 záujemcov. Uskutočnilo sa 809 hodín, ale kurzy úspešne skončilo len 211 frekventantov. Konkrétnym výstupom bolo osvedčenie o získanom vzdelaní s celoštátnou pôsobnosťou, keďže sme pracovisko plne akreditované Ministerstvom školstva SR," upresnil polčas projektu J. Budiš.
V kurzoch lektori zo spomínanej školy na čele s projektovým manažérom a zároveň riaditeľom SPŠE Slavomírom Kožárom (na snímke) sprostredkovali základné počítačové zručnosti, prácu s internetom, počítačovou sieťou, ale venovali sa aj grafickým systémom v strojárstve a elektrotechnike. "Istý kontakt s nezamestnanými ľuďmi sme získali na Burze príležitostí, ale musím povedať, že keď sme začali organizovať kurzy a zverejnilo sa to, tak sa nám začali húfne prihlasovať ďalší ľudia. Trochu nás prekvapil ten obrovský záujem, čo nás núti vypracovať a predkladať ďalšie projekty, aby sme mohli v tejto práci pokračovať a splniť požiadavky záujemcov," dodal J. Budiš.
Projekt bude pokračovať ešte do konca augusta tohto roku, pričom nie je spoplatňovaný. Náklady na jeho realizáciu sú plne hradené z fondu Phare.
SPŠE je však akýmsi školiacim strediskom na doplnenie vzdelania aj pre iné inštitúcie. Preškolili už napríklad zamestnancov prešovských pobočiek Slovenských telekomunikácií, Cestných stavieb a realizovali rekvalifikačné kurzy pre úrad práce a podobne.
Osobitné kurzy pripravujú ešte pre učiteľov cudzích jazykov a čoskoro začnú vzdelávať aj zamestnancov prešovskej radnice. Prečo, pýtali sme sa riaditeľa Slavomíra Kožára.
"Na jednej strane máme na to vhodné priestorové, odborné aj materiálne predpoklady. Smelo môžem povedať, že máme špičkovú techniku, skúsenosti a bolo by hriechom nevyužiť to aj smerom k verejnosti. Našim cieľom však je aj to, aby škola patrila k technologickým lídrom školstva v regióne."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš