obcí Slovenska. V pláne je aj spoločné zasadanie so Združením miest a obcí Českej republiky, na ktorom si plánujú odovzdať doterajšie skúsenosti z riadenia a fungovania samospráv.
"Chceme sa stretnúť s eurokomisárom Jánom Figeľom aj europoslancami a hovoriť s nimi o tom, ako a kde lobovať za naše projekty," uviedol na okraj pracovnej cesty Benč.
V súvislosti s projektovou prípravou pripomenul, že na projekt Čistá Torysa, ktorý podali tri mestá v okresoch Prešov a Sabinov, bolo schválených cez 50 miliónov eur. Len Prešov do projektovej dokumentácie investoval okolo 1,5 milióna korún. Podľa Benča partner v projekte, teda Východoslovenská vodárenská spoločnosť, by mala tieto investície v procese realizácie projektu vrátiť. Ďalší krok a teda vyhlásenie súťaže na zhotoviteľa diela bude nasledovať už v tomto roku.
Mestá a obce však majú oveľa viac rozvojových programov, na ktoré im chýbajú investície. O tie sa budú v Bruseli zaujímať. Nie je žiadnym tajomstvom, že štátne zdroje na rozvoj nestačia. Kým v minulosti sa veľa hovorilo o tom, že Slováci nevedia pripraviť kvalitné projekty, teraz nastala situácia, keď aj úspešné projekty ostávajú na ministerstvách registrované v poradovníku dovtedy, kým sa uvoľnia zdroje.
Je viac ako pravdepodobné, že budú s českými kolegami porovnávať aj situáciu vo financovaní samospráv. Primátori piatich najväčších slovenských miest sa vôbec netaja nespokojnosťou nad rozporom v koeficientoch z pridelených podielových daní v rámci fiškálnej decentralizácie.
"Rozhodne budeme žiadať, aby sa toto nariadenie vlády ešte prehodnotilo. Kým napríklad Trnava a Nitra sú v pluse o desiatky miliónov korún, my máme problém, ako sa z mínusu v rozpočte dostať aspoň na nulu," argumentoval Benč.
O tejto otázke budú hovoriť aj na stretnutí krajských primátorov K8 začiatkom februára v Prešove.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš