rozsiahly komplex priestorových a funkčných zmien v meste, zaujímalo nás či a aké výhrady mali Prešovčania k návrhu. Ten pripravil tím pracovníkov Útvaru hlavného architekta na prešovskej radnici.
Ako sme sa presvedčili, obyvateľom Prešova nie je budúcnosť ľahostajná. Pripomienky podali v skupinách aj jednotlivo a niektoré majú závažný charakter. Napríklad OZ Za matku Zem, ktorú reprezentuje Peter Socháň navrhuje nezaradiť do územného plánu navrhovanú plochu veľkoplošného golfového ihriska na urbárskych pozemkoch medzi miestnou časťou Solivar a lesným celkom Stavenec. Aktivisti formulovali aj argumenty. "V súčasnosti sa tam nachádzajú lúky významné najmä pre hniezdenie a výskyt vzácnych druhov vtáctva. Výstavba by zničila nielen lúky, ale aj populácie 63 druhov vtákov aj niektorých druhov bezstavovcov. Realizáciou zámeru by mohlo dôjsť k poškodeniu kvality vody, pôdy a k zníženiu biologickej rozmanitosti," uvádzajú v argumentácii a navrhujú zmeniť lokalitu na tento účel.
Ďalej navrhujú nemeniť plochu verejnej zelene na Ulici Matice Slovenskej, ponechať všetky športové areály ZŠ a SŠ ako športové plochy a nemeniť ich na plochy občianskej vybavenosti. Tiež zmeniť plochu občianskej vybavenosti na plochu verejnej zelene v detskom parku na Masarykovej ulici a ďalšie. Zaujala nás však ešte jedna pripomienka. Navrhujú totiž, aby bol z územného plánu vypustený text, ktorý hovorí o prijatí VZN o úhrade zmarených investícií pri odpájaní objektov od existujúcich zdrojov tepla. "Myslíme si, že v demokratickej spoločnosti má každý právo rozhodnúť sa aj v takej veci ako je odber tepla. Ceny za riešenia výroby či dodávky tepla majú byť riešené trhom. Ani jeden spôsob dodávky tepla by nemal byť zvýhodňovaný samosprávou, alebo štátom," uvádzajú a dodávajú, že taký prístup môže viesť k diskriminačnej politike.
Inú skupinu trápi otázka dopravného prepojenia a vplyv stavieb na zmenu obytných plôch. Tí navrhujú zmeniť trasu Nábrežnej komunikácie v úseku Obrancov mieru - Škultétyho do blízkosti nábrežia Torysy, teda mimo ulice Pod Kalváriou. V inej pripomienke navrhujú nemeniť plochu zástavby rodinných domov na Ulici Pod Kalváriou na: "polyfunkčnú plochu občianskej vybavenosti a bývanie", ale ponechať ju ako obytnú plochu rodinných domov. A potom je tu ešte jedna dôrazná požiadavka, ktorá vznikla na pozadí skúseností s vyvlastňovaním pozemkov a nehnuteľností vo verejnom záujme. V nej navrhujú občania vypustiť lokalitu Pod Kalváriou a ulice Pod kamennou baňou zo zoznamu lokalít, kde možno pozemky, stavby a práva k nim vyvlastniť rozhodnutím stavebného úradu.
Tieto pripomienky znejú na prvý pohľad radikálne, ale ich cieľom je zrejme podnietiť kompetentných, aby zaujali zreteľné stanovisko k širším problém okolo Nábrežnej komunikácie. Situáciu okolo nej teraz podstatne mení aj navrhovaný územný plán.
Preto nás zaujala aj pripomienka podaná Richardom Drutarovským, v ktorej žiada, aby bola vypracovaná analýza ekonomických dopadov navrhovaných zmien na majetok občanov, majetok právnických osôb a majetok mesta a aby táto analýza bola predložená verejnosti aj poslancom mestského zastupiteľstva v predstihu, teda ešte pred schvaľovaním aktualizovaného územného plánu. "Zámerom tejto požiadavky je, aby verejnosť vopred poznala dopady schválenia územného plánu na majetok občanov, ako aj na verejný majetok. Ďalším zmyslom je, aby sa poslanci vopred zoznámili s dôsledkami svojho rozhodnutia, ich verdikt bol kvalifikovaný a niesli za neho zodpovednosť, uviedol pre náš denník R. Drutarovský.
Takmer všetci, ktorí pripomienky podali, sa zhodli v jednom bode. Žiadajú, aby bol územný plán po schválení, vrátane záväznej, smernej a grafickej časti trvale dostupný na úradnej tabuli aj na internete.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš