informoval vedúci oddelenia evidencie majetku na Mestskom úrade v Spišskej Novej Vsi Ing. Marián Kellner.
Mesto Spišská Nová Ves vlastní spolu 567 bytov. Prívlastok najväčší neplatič si zaslúži nájomník z Kollárovej ulici na sídlisku Západ. Ide o dlh vo výške 310-tisíc korún. Ďalší rekordér je tiež z Kollárovej ulice. Tu je zarúbaná sekera vo výške 229-tisíc korún.
Najväčšie vrásky však spôsobujú magistrátu nájomníci v bytovke na Sadovej ulici. Verejnosť tento objekt pozná ako bývalý internát Finišu. Ďalším problémom sú obyvatelia z Potočnej ulice. Ako vyplýva z rozhovoru s M. Kellnerom, mesto stále hľadá spôsob ako problém - zarúbanú sekeru vo výške niekoľkých miliónov vyriešiť prijateľným spôsobom. Krajné riešenie je vysťahovať nájomníkov do unibuniek. Magistrátu sa už dokonca ozval aj záujemca, ktorý by do Spišskej Novej Vsi tieto zariadenia dodal. "Zatiaľ je to však všetko v rovine teórii. Dnešný zákon dovoľuje vysťahovať neplatiča z bytu pod podmienkou, že mu zabezpečíme ubytovanie aspoň na pár dní. Je to už to najradikálnejšie riešenie. Problém však je, ak sú v rodine aj deti," informoval nás M. Kellner. Zatiaľ túto situáciu riešili písomnými výzvami, prípadnými osobnými stretnutiami. Ak sa to nezlepší v pláne je odpojenie od vody. Volení predstavitelia mesta dokonca plánovali problém vyriešiť tak, byty neplatičom predať a odpustiť im časť dlhov. "Nebolo by to ideálne riešenie. Prečo by tí, ktorí si svoje záväzky poctivo uhrádzajú majú doplácať na neplatičov. Radšej sme ponúkli celé bytovky na predaj, s tým, že by sme tieto objekty predali bez dlhov. Nikto sa neprihlásil," popísal M. Kellner.
Zvlášť bytovka na Sadovej ulici, ktorá v minulosti slúžil ako internát stojí za zamyslenie. M. Kellner totiž priznáva, že práve do tohto objektu nasťahovali hlavne ľudí, ktorý v predošlých bytoch neuhrádzali nájomne. Išlo o chronických neplatičov. Lenže dnes je tu zase ten istý problém. Zase zarúbaná sekera. Takmer v každom byte však býva rodina s deťmi napriek tomu, že ide o naozaj miniatúrny byt iba s jednou izbou. Priemerné mesačné nájomné je 800 korún. Za celú bytovku by mesto malo mesačne zinkasovať na nájomnom viac ako 41-tisíc korún. Realita je však iná. Ďalším problémom je poškodzovanie zariadenia. Mesto riešilo už aj taký problém, ako sú vytrhnuté výťahové dvere. Pozitívom pre magistrát však je, že kúrenie im zabezpečuje iný dodávateľ. V prípade restov pristúpi k jednoduchému riešeniu odpojenie. Mestská pokladňa je teda aspoň ušetrená aspoň od tohto problému.
S cieľom zabrániť tomu, aby dlhy za užívanie bytov stúpali mesto upravovalo zmluvy so správcovskými firmami. "V zmluve sme presne určili lehoty, kedy neplatiča písomne upomenú a kedy je už táto záležitosť natoľko vyhrotená, že to musí riešiť súd. Vyplatilo sa nám to v prípade nebytových priestorov," upresnil vedúci oddelenia, ktoré ma na starosti mestský majetok. Ďalším riešením je jednanie s úradom práce. "Chceme docieliť, aby príspevok na bývanie u konkrétneho nájomníka bol poukázaný priamo na náš účet," dodal M. Kellner.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš