Tie si naplánoval preto, aby všetkým manažmentom aj zamestnancom osobne prezentoval svoje vízie na transformáciu nemocníc. "Vznikla taká požiadavka zo strany pracovníkov. Mám tri návrhy a verím, že pre niektorý z nich získam väčšinovú podporu. Potom ich budem prezentovať poslancom na februárovom zastupiteľstve. Podľa mňa, najhorší variant bude taký, keď všetko ostane tak, ako doteraz," uviedol P. Chudík.
Manažmentu svidníckej nemocnice na čele s povereným riaditeľom Petrom Fülöpom aj zamestnancom vysvetlil svoje vízie. Nielen teoreticky. Na pomoc si vzal aj tabuľu, reč čísel a profesionálnu argumentáciu. Jednu možnosť už definoval. Tú najhoršiu a to, že všetko ostane po starom a dlhy nebude možné likvidovať. Hrozba exekúcií by potom už nebola len strašiakom, ale realitou.
Druhou možnosťou je vytvorenie správcovskej spoločnosti, ktorá bude riadiť a zastrešovať všetky štyri nemocnice v kraji, teda Svidník, Vranov, Humenné a Starú Ľubovňu. Spoločnosť ich bude riadiť ekonomicky a dohovárať zmluvné vzťahy so zdravotnými poisťovňami. "Predbežné zisťovania v poisťovniach preukázali, že budú ústretovejšie pri rokovaní s jedným partnerom, ako keď nemocnice budú vyjednávať jednotlivo. Spoločnosť by mala na seba prevziať aj momentálne záväzky zdravotníckych zariadení a tu môže nastať problém," dodala v tej súvislosti hovorkyňa župana Veronika Fitzeková. Narážala na fakt, že hoci minister zdravotníctva navrhol aj oddlženie nemocníc II. typu, zatiaľ sa tak nestalo a teda nie je predpoklad, že správcovská spoločnosť by mohla začať pôsobiť bez záväzkov.
Tretia možnosť, ktorú prešovský župan prezentoval, je vznik správcovskej spoločnosti, ktorá vstúpi do iného právneho subjektu, kde bude mať 51 percent a zvyšných 49 percent bude tvoriť súkromný kapitál. Nemocnice bude teda riadiť akciová spoločnosť, ale dlhy ostanú v kompetencii správcovskej spoločnosti. Na otázku, či ide o model, ktorý navrhovala rakúska spoločnosť Futurelab, o ktorej sa toľko diskutovalo, Fitzeková reagovala: "Rakúšania chceli vyrovnať všetky záväzky a investovať, ale žiadali 50 percent majetku. Celková hodnota je viac ako 1,5 miliardy a tento návrh predseda Chudík odmieta. Chce udržať majetok a nepristúpiť na návrh krátkodobého zbavenia sa záväzkov. Jeho názor je, že sa potrebujeme pozerať viac dopredu. Je za vstup súkromného kapitálu a postupné zbavovanie sa dlhov, hoci to potrvá 5-6 rokov."
Chudík neskrýval ani to, že vytvorenie správcovskej spoločnosti by znamenalo prepúšťanie. Podľa jeho slov by o prácu prišlo asi 300 prevádzkovo-administratívnych pracovníkov. Položil plénu rečnícku otázku, či úlohou PSK je udržať zamestnanosť alebo dostupnosť pacienta k zdravotníckej starostlivosti. Opakovane tiež zdôraznil, že jednotlivé nemocnice by mali svoje služby špecifikovať. Zachovanie základnej starostlivosti je v poriadku, ale každá z nich by mala mať svoje špecifikum s nadštandardnou úrovňou. Napokon aj teraz platí, že ľudia cestujú za špičkovým lekárom, či zariadením z okresu do okresu.
Z pléna zazneli aj otázky o tom, či existujú potencionálni investori, alebo skupina ľudí, ktorá by dokázala kompetentne riadiť nemocnice. Podľa prešovského župana existujú a predbežne už s nimi viedol rokovania. Nekonkretizoval však, o akých záujemcov ide. Podľa našich informácií v prípade tretieho variantu, by mal súkromný investor zložiť "na drevo" takých 200 miliónov korún. Za to by získal 49 percent v súkromno-verejnej spoločnosti, ktorej právna forma ešte nie je jasná. Nájsť takého investora asi nebude jednoduché, veď s rýchlou návratnosťou nemôže rátať. Chudíkove návrhy však znamenajú istý posun v úvahách ako vyriešiť zdravotnícku starostlivosť v Prešovskom kraji. Posun aj v tom, že o nich otvoril širokú diskusiu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš