kresieb je šesťdesiatnik Sergej Igor Laborecký (na snímke vpravo) z Lipian. Kreslenému humoru sa venuje už 35 rokov. Zo všetkým tém je mu hasičstvo najbližšie aj preto, že sám je od svojej pätnástky dobrovoľným hasičom a od roku 1997 riaditeľom Okresného výboru Dobrovoľnej požiarnej ochrany v Sabinove.
Počiatky humornej výtvarnej tvorby u Sergeja Igora Laboreckého siahajú do roku 1969, keď začal spolupracovať s časopisom Požiarnik. "Od mala som rád kreslil, ale keď som po prvýkrát dostal do rúk časopis Požiarnik, chýbala mi tam stránka humoru. Tak som začal pomaličky tvoriť. Mal som šťastie na vtedajšieho šéfredaktora Stanislava Vanča, ktorý ma viedol. Až som sa dopracoval k tomu, že mám teraz o hasičskom humore aj samostatnú výstavu," povedal pre Korzár autor. Nie je to jeho prvá výstava kresleného humoru. V Prešove už vystavoval asi pred piatimi rokmi. Vtedy to bolo o ekológii. Jeho kresby videli tiež v Rožňave, Banskej Štiavnici i českej Přibyslavi. Čiernobiely humor lipianskeho karikaturistu sa objavil aj v iných periodikách, v bývalých novinách Východ mal aj pravidelnú rubriku Týždeň za nami. V časopise Požiarnik uverejňoval niekoľko rokov kreslené glosy, s postavičkou požiarnikom Maťkom. Nakreslil aj niekoľko komiksových seriálov.
Z jeho pera už vyšlo okolo tisícky kresieb. Témy hľadá nielen v hasičstve, aj keď je to jeho srdcová téma. Vraví, že: "nápady prináša sám život. Len sa treba pozorne dívať a vnímať danú situáciu. Aj v medziľudských vzťahoch vznikajú mnohokrát humorné situácie, ktoré my karikaturisti postrehneme a dáme do výtvarnej skratky." Priznal, že niekedy ho blysnúca myšlienka vytiahne aj v noci z postele. Rýchlo si poznačí nápad a neskôr vytvorí kresbu: "Už sa to niekoľkokrát udialo. Manželka sa vždy zľakla, čo sa mi stalo."
Ako krotiteľ ohňa vraví, že: "hasič musí byť optimista a vždy veriť vo svoje víťazstvo." Porekadlo: Oheň je dobrý radca, ale zlý pán pozná na vlastnej koži. "S tým mám zlé skúsenosti. Oheň, keď sa rozzúri, tak to je horšie ako rozzúrená svokra, " pripomenul. Aj medzi kresbami na výstave je jedna s podobným znením. Hasič na nej drží v rukách hada a hovorí druhému: Radšej stokrát držať v rukách tohto hada, ako rozzúrenú svokru pri hasení jej rodinného domu. Vzťah muža a ženy je vtipne zobrazený zase v kresbe, kde manželka stojí s valčekom v ruke a manžel - hasič pri príchode domov hovorí synovi: S vodou a ohňom je to ako so ženou... Keď sa rozhnevajú, len ťažko sa dajú skrotiť.
S. I. Laborecký má ešte jednu vášeň a tou je filatelia. Preto je súčasťou výstavy aj jeho exponát filatelistického materiálu o hasičstve od jeho prvopočiatkov po súčasnosť. Tvorí ho 80 listov, ktoré sú na stenách pri vchode do výstavnej miestnosti múzea. Návštevníci si ich môžu prezrieť a pobaviť sa na kresbách do polovice marca počas trvania výstavy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš