zasahovala 1468-krát, z toho na lyžiarskych svahoch v 793 prípadoch a vo vysokohorskom teréne pomáhali záchranári návštevníkom hôr v 675 prípadoch.
"Pokles úrazovosti si možno vysvetliť aj nižšou návštevnosťou hôr. Ak si však porovnáme počty ťažkých, alebo dokonca smrteľných úrazov, tak z pohľadu zásahov bol rok 2004 jednoznačne ťažší, ako rok predtým," uviedol riaditeľ HZS Jozef Janiga.
V slovenských horách vlani zahynulo spolu 29 ľudí, teda rovnako ako rok predtým. Medzi obeťami hôr bolo 11 Slovákov a rovnaký počet Čechov, traja Poliaci, dvaja Švédi, jeden Litovec a jeden Lotyš. V samotných Vysokých Tatrách prišlo o život 15 ľudí, z toho sedem zo susedných Čiech. "Vo väčšine týchto prípadov vstupovali do lavínového terénu, ktorý nepoznali a nemali patričnú výstroj a výzbroj. Ak sa dá českým návštevníkom Tatier niečo vyčítať, tak je to práve nedodržiavanie základných výstrojných súčiastok, pri zimnej turistike im chýba sonda, lopatka, aj lavínový vyhľadávač. Keby toto mali, obetí by mohlo byť menej, respektíve vedeli by aj svojpomocne zasiahnuť a kamarátsky si vypomôcť," uviedol Jozef Janiga.
Podľa jeho slov vlaňajšie vysoké číslo obetí Vysokých Tatier z Čiech nemožno jednoznačne pripísať na vrub nedisciplinovanosti českých turistov. "Každý prípad je iný, možno boli aj situácie, kedy vyslovene hazardovali, ale väčšinou šlo o nešťastnú súhru okolností. Väčší počet úrazov zo strany českých turistov odráža aj stav návštevnosti. Vidieť, že Česi sa do Tatier vrátili," dodal riaditeľ.
Podľa dlhodobých pozorovaní štatistiky úrazovosti v horách stále vedú poľskí turisti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš