reagovali na postoj zastupiteľstva Prešovského samosprávneho kraja (PSK). Poslanecký zbor ich žiadosti o príspevok na tento rok totiž na decembrovom zastupiteľstve zamietol.
Mimochodom, vtedy sa schvaľoval rozpočet na rok 2005 a verdikt bol jednoznačný - nedostatok financií v kase PSK pre oblasť sociálnej pomoci. V liste, ktorý združeniam a zväzom zaslali, sa uvádza: "Vzhľadom na nedostatok prostriedkov na rok 2005 v pobytových zariadeniach bola výška finančného príspevku krátená a neboli schválené prostriedky pre opatrovateľskú službu, na vykonávanie sociálnej prevencie, vybraných činností sociálno-právnej ochrany a poradenstva. Vašimi požiadavkami sa budeme zaoberať v prípade navýšenia finančných prostriedkov."
Koordinátori regionálnych organizácií preto spoločne zostavili výzvu, ktorú plánujú doručiť kompetentným na PSK, ako aj poslancom a otvoriť diskusiu o rizikách, ktoré z takéhoto rozhodnutia vyplývajú. "Vyzývame poslancov k prehodnoteniu postoja k zdravotne ťažko postihnutým občanom a žiadame ich o pridelenie prostriedkov na sociálne poradenstvo a prevenciu. Dôstojný život môže viesť ťažko zdravotne postihnutá osoba len vďaka odbornej pomoci, sociálnej rehabilitácii, samoobslužnej zručnosti, pričom tieto náklady sú omnoho nižšie a účinnejšie ako pasívny pobyt v sociálnych zariadeniach," citovala z obsahu výzvy predsedníčka Krajskej rady zdravotne ťažko postihnutých Anna Olejárová.
Na otázku, aké riziko im hrozí, ak ich činnosť PSK nepodporí, zhodne konštatovali, že kvalita služieb sa podstatne zníži, čo bude mať dopad na klientov a je tu aj hrozba zániku organizácií. "Sme síce občianskymi združeniami, ale členská základňa nie je schopná financovať služby. Tie boli v réžii štátu a po prechode kompetencií by si ich mal objednávať samosprávny kraj. Chceme rokovať ďalej a vyvolať v poslancoch pocit zodpovednosti za zdravotne ťažko postihnutých," dodal regionálny koordinátor Únie slabozrakých a nevidiacich Slovenska Jozef Hlubovič.
Zaujímalo nás, o akú čiastku všetkým organizáciám v kraji ide. Podľa Hluboviča keby uvažovali o minimálnych prevádzkových nákladoch a štandardnej činnosti, išlo by o 1,5 milióna korún. Zástupcovia jednotlivých zväzov jedným dychom porovnávali náklady na klienta v sociálnych zariadeniach. Podľa ich hrubých odhadov mesačne starostlivosť o dieťa stojí okolo 15-tisíc korún, o dospelého 30-tisíc korún, ale tieto organizácie dokážu pravidelnú prevenciu a poradenstvo vykonávať s nákladmi za 1 500 korún ročne pre jedného klienta.
"Sme schopní neustále zvyšovať efektivitu činnosti, získavať zdroje aj cez projekty, ale potrebujeme akýsi základ, na ktorom budeme môcť budovať," dodal za ZOM Prešov - Združenie zdravotne postihnutých Boris Klohna.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš