tentoraz v Trnavskom samosprávnom kraji a reč bola predovšetkým o novele zákona 302/2001 o VÚC.
Účinnosť by mala nadobudnúť v januári 2006 a keďže je ešte čas na pripomienky, hovorili o niektorých problémoch, ktoré priniesol praktický život. "Pri rokovaní so zástupcami Ministerstva vnútra SR odzneli aj otázky typu, či v zákone naďalej ostane funkcia predsedu. Všetci sme sa zhodli na tom, že vhodnejšie by bolo pomenovanie župan, ale to by chcelo otvoriť Ústavu SR, alebo aspoň vložiť klauzulu do novely zákona. Potom tam bola otázka, koľkých podpredsedov má mať štatutár. Niektorí navrhovali až štyroch. Ja som spokojný s takým stavom, ako je teraz, ale v novele by mohla byť zásada, že predseda ako štatutár môže poveriť niekoho z pracovníkov úradu, aby ho zastupoval," komentoval zasadnutie Chudík.
Búrlivejšiu debatu viedli o zákaze prijať členstvo v združeniach v správe VÚC. Podľa županov praktický život ukázal, že to nemá žiadnu logiku a žiadali, aby sa táto časť zo zákona vypustila. Chudík sa odmietavo vyjadril k prezentovanému návrhu, aby regionálne zastupiteľstvo schvaľovalo počet zamestnancov na úrade. Podľa jeho názoru je to zbytočné. Snažili sa tiež nájsť východisko v situácii so zdedenou prímestskou dopravou. "Dohodli sme sa, že cenový výmer bude rovnaký ako doteraz a začne platiť od 1.feburára 2005. Otvorenou ostala otázka vykrývania strát vo verejnom záujme. Stále nie je jasné, či ide o originálnu alebo prenesenú kompetenciu. V tom druhom prípade by to mal podľa ústavy financovať štát," uviedol prešovský župan. Argumentoval ďalej: "Rada vlády 13.januára organizovala vzdelávanie pracovníkov VÚC a tam bolo prijaté uznesenie, podľa ktorého sú straty v doprave vo verejnom záujme prenesenou kompetenciou. Tak, kde je pravda? Teoreticky by sa mohlo stať, že keby sme to naozaj prevzali na seba, mohol by prísť NKÚ na kontrolu a veci posúdiť tak, že sme porušili zákon, keď sme straty financovali." Dohodli sa preto, že budú iniciovať rokovanie s rezortnými ministerstvami a predsedom vlády, aby definitívne doriešili túto spornú otázku.
Podľa Chudíka zo zákona by mali dbať na obslužnosť územia, teda vykrývať straty len malým obciam a nie vo všeobecnosti. Zdôraznil, že sa snažia pomôcť SAD a v rozpočte na tento rok jej navýšili prostriedky aj napriek týmto nejasnostiam. Stále však chýba 40 miliónov korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš