Následným novoročným stretnutím primátora Vranova nad Topľou Tomáša Leša s predstaviteľmi štátnej správy, tamojšej samosprávy, poslancov Prešovského samosprávneho kraja z vranovského okresu, zástupcov cirkví, škôl a ďalších začali aj tohtoročné oslavy 735. výročia prvej písomnej zmienky o meste.
V rámci jubilea budú pokračovať počas januára akcie na školách, 29. januára bude v Mestskom dome kultúry Vranovský ples. Organizuje ho opäť skupina mladých ľudí pod názvom Región Vranov. Časť výťažku z plesu chcú venovať charite a na podporu talentovaných žiakov vranovských škôl.
"Na zajtrajšom (dnešnom - pozn. red.) zasadnutí mestskej rady budeme preberať materiál o projektovaní štátneho i kresťanského symbolu nad Vranovom. Mal by to byť deväťmetrový dvojramenný kríž, ktorý je aj v slovenskom štátnom znaku. Pod ním plánujeme osadiť vranovský erb a celé to bude osvetlené. Odhaliť ho chceme v slávnostnom týždni od 12. do 19. júna, keď oslavy prvej písomnej zmienky vyvrcholia," povedal včera pre Korzár primátor T. Lešo.
Dvojkríž s erbom umiestnia na najvyššom kopci nad Vranovom, ktorý sa volá Okulka. "Počas II. svetovej vojny, keď tu bolo veľa nešťastia, vlastníci pozemkov na Okulke rozmýšľali nad vybudovaním Kalvárie na tomto mieste. Ale po roku 1948 sa zmenili pomery, od Kalvárie sa upustilo a začala bytová výstavba, ktorá zasiahla do polovice kopca. Pri desiatom výročí vzniku Slovenskej republiky sme pod vrcholom osadili prírodný kameň s pamätnou tabuľou. Práve nad tým sme občanom sľúbili inštalovať symbol slovenského znaku a erbu mesta, ktoré by boli viditeľné už zďaleka najmä pri príchode do mesta od Prešova," dodal T. Lešo.
Autor: kam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš