Prešov - V Prešovskom kraji si do konca minulého roka nevymenilo staré štátne poznávacie značky (ŠPZ) za nové tabuľky s evidenčným číslom (TEČ) 13,2
František Pastirčák
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
percenta majiteľov áut. V číselnom vyjadrení to je 29 261 z celkového počtu 221 279 motorových vozidiel. V Prešove ich je 7357. Tieto vozidlá boli vyradené z evidencie a nemôžu jazdiť po cestách.
"V drvivej väčšine ide o vozidlá, ktoré nie sú dlhšie obdobie z rôznych dôvodov používané v podmienkach cestnej premávky, ale o ich vyradenie držitelia nepožiadali," informovala nás krajská policajná hovorkyňa Magdaléna Fečová. Podľa jej slov policajné hliadky od začiatku roka nezaznamenali na ceste žiadne vozidlo so starou "ešpezetkou".
Zmeškanú zákonnú lehotu je možné odpustiť tým vodičom, ktorí majú závažné dôvody, prečo výmenu nestihli zrealizovať. Napríklad, keď ide o vrátenie zaisteného vozidla, nájdenie ukradnutého auta, ukončenie súdneho sporu, dlhodobej hospitalizácie alebo práceneschopnosti, návrat z výkonu väzby či trestu odňatia slobody, nadobudnutie vlastníctva vozidla na základe rozhodnutia a podobne.
"Držiteľ vyradeného vozidla z evidencie musí písomne požiadať o odpustenie zmeškanej lehoty do pätnástich dní, odkedy mu pominuli závažné dôvody, ktoré bránili podaniu žiadosti o výmenu ŠPZ. V žiadosti musí uviesť dôvody, ktoré viedli k zmeškaniu a údaje o čase, kedy tieto dôvody pominuli. Napríklad predloží fotokópiu právoplatného rozhodnutia o vrátení veci, respektíve právoplatný rozsudok súdu. Ďalej musí priložiť vyplnené tlačivo žiadosti o vykonanie zmeny, ktorým požiada o výmenu ŠPZ za TEČ a samozrejme musí zaplatiť poplatky a doložiť ostatné doklady súvisiace s výmenou," povedala Fečová.
Príslušný okresný dopravný inšpektorát posúdi, či ide o závažné dôvody zmeškania, a či bola dodržaná zákonná lehota na podanie. V opačnom prípade je vozidlo bez novej TEČ iba vrakom, ktorý treba zlikvidovať.
Mesto Prešov má spracovanú koncepciu odťahovania starých motorových vozidiel. Vychádza hlavne z dvoch právnych predpisov a to zákona o odpadoch a zákona o premávke na pozemných komunikáciách. V praxi ju realizujú už druhý rok. V súlade s ňou postupuje aj mestská polícia (MsP). V tomto roku zatiaľ vozidlá monitorujú. Do včerajšieho dňa ich evidujú osemdesiat.
"Čakáme, dokedy môže byť ešte vyhovené majiteľom áut pri výmene evidenčných čísel. Potom začneme konať. Pri zistení starého motorového vozidla, ktoré je podľa zákona vrakom, policajti nalepia výzvu na jeho odstránenie z verejného priestranstva do tridsiatich dní," povedal pre Korzár náčelník MsP Ján Pavlovský.
Majiteľ má možnosť odviezť auto autorizovanému spracovateľovi starých motorových vozidiel, čiže na vrakovisko. Tu zaňho dostane tisíc korún. Keď si ho dá odviezť, nedostane nič. V Prešovskom kraji je vrakovisko v Hanušovciach nad Topľou. Podľa riaditeľa vrakoviska Ervína Mačeja zatiaľ vozia k nim autá z firiem. Súkromných majiteľov nezaznamenali.
"Keď naša výzva nebude do tridsiatich dní akceptovaná, mesto má zmluvu s vrakoviskom. Tieto vozidlá na naše zavolanie odtiahnú na vyhradené parkoviská v Hanušovciach," povedal Pavlovský.
Keď budú autá bez značiek, jeho majiteľa zistia na dopravnom inšpektoráte podľa výrobného čísla motora a karosérie. "Zákon nám ukladá oznámiť mu túto skutočnosť a podať písomnú správu na inšpekciu životného prostredia."
Ak sa majiteľ neprihlási do dvoch mesiacov, pôjde návrh Obvodnému úradu životného prostredia v Prešove na prepadnutie vozidla. U neznámeho majiteľa sa čaká jeden rok. Podľa Pavlovského tieto výzvy zaberajú. "Pozitívom je, že sme uvoľnili priestor na parkoviskách a verejných priestranstvách pre používané vozidlá a že z Prešova bol odstránený odpad. Ako v minulosti aj teraz budeme postupovať rázne."
Oprávnenie odťahovať vozidlá z mestských komunikácii zákon umožňuje ich správcovi. Mestská polícia v Prešove má delegovanú právomoc byť správcom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš