na zvýšenie bezpečnosti na cestách v priestoroch Kolpingovho domu v Spišskej Kapitule. V spolupráci s Kolpingom ju zorganizovalo občianske združenie Národný automotoklub Slovenskej republiky (NAMK).
"Prosíme vládu SR, aby sa problematike dopravnej nehodovosti a následne dopravnej výchove venovala zvýšená pozornosť. Ďalej vyjadrujeme podporu zriadeniu Rady bezpečnosti cestnej premávky a chceme v nej aktívne pracovať. Tretím bodom otvoreného listu je to, aby na Slovensku bola stanovená koncepcia dopravnej výchovy, a ako základný koncepčný dokument, na všetkých základných školách uvedená do praxe. Našou snahou je, aby sa dopravná výchova stala povinným alebo povinne voliteľným predmetom na ZŠ. Stupeň motorizácie, prílevu áut, ale aj počty dopravných nehôd sa z roka na rok zvyšujú, preto dopravná výchova musí byť už u detí prvoradá. Jej konečným výstupom by mali byť akési skúšky, vydanie možno preukazu chodca či cyklistu. Samozrejme, jej dôležitou súčasťou by mala byť aj obnova detských ihrísk. Tento systém tu už kedysi fungoval, ale nekládla sa mu taká dôležitosť," priblížil situáciu prezident NAMK Mgr. Juraj Smrečan (na snímke).
Ako ďalej zdôraznil, hlavnou myšlienkou Európskej charty bezpečnosti cestnej premávky, ktorú v uplynulom roku podpísalo aj Slovensko, a ktorej signatárom je práve NAMK, je zníženie počtu dopravných nehôd so smrteľnými následkami do roku 2010 o 50 percent. "V súčasnosti vo svete na cestách zahynie 1,2 milióna ľudí ročne. Dopravné nehody na európskych cestách si vyžiadajú ročne 42-tisíc ľudských životov, pričom na Slovensku za posledné dva roky zahynulo 182-tisíc ľudí. Znížiť tieto čísla na polovicu, znamená zachrániť v Európe 20-tisíc ľudských životov. Hlavnou myšlienkou charty je teda ochrana a záchrana ľudských životov," zdôraznil J. Smrečan.
Podľa slov Petra Bartoša, vikára pre duchovnú oblasť polície, práve táto štatistika nás nemôže nechať chladnými a dôležitý je etický, morálny rozmer jednotlivých účastníkov cestnej premávky. "Celá spoločnosť by mala morálne pôsobiť na oblasť cestnej premávky, pričom každý by mal začať najprv sám od seba. Pripravovaná novela o represívnych opatreniach voči vodičom porušujúcim pravidlá cestnej premávky, ktorá sa čoskoro dostane do praxe, bude určite účinná. Pretože doterajší systém pokút nebol veľmi účinný. Na cestách sme si všetci rovní, lebo všetci tu môžeme zaplatiť vlastným životom," dodal na záver Peter Bartoš.
NAMK už niekoľko rokov na Slovensku poskytuje vodičom "prvú" pomoc pri technických poruchách vozidiel či pri dopravných nehodách. Vari najčastejšie poskytuje služby tzv. žltých anjelov. Podľa slov J. Smrečana ročne na dispečingu NAMK zaevidujú viac ako 64-tisíc kontaktov zo slovenských ciest.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš