Policajného zboru v Prešove (OEK KR PZ) 88 prípadov s výskytom 122 falošných bankoviek v Prešovskom kraji. vo "Vo viac ako osemdesiatich percentách prípadov sa vyskytujú slovenské koruny s nominálnou hodnotou tisíc a päťsto so stupňom nebezpečnosti štyri, čo je menej podarený falzifikát. Ide o jednoduché vyhotovenia na počítačových zostavách. Sú buď lepené z dvoch papierov alebo tlačené obojstranne. To bežne zvládajú študenti," povedal pre Korzár Erik Staško z OEK KR PZ.
Najlepšiu kvalitu falzifikátu predstavuje stupeň číslo 1. Je to veľmi nebezpečný falzifikát spĺňa takmer všetky podmienky originálnej bankovky. "Ročne sa u nás vyskytne asi jeden kus. Väčšinou je to dolár. Hovorí sa mu Superdolár a pochádza zo zahraničia."
Najčastejšie falošné peniaze zistia v bankách alebo zmenárňach. Keď sa objaví podozrivá bankovka posielajú ju na expertízu do Národnej banky Slovenska. "Niekedy sa stane, že sa vráti s tým, že je pravá. Stáva sa to u dolárov. Američania majú v obehu najstaršie bankovky. Niektoré ešte z devätnásteho storočia. Tým, že sa dlho používajú, strácajú niektoré ochranné prvky a na základe toho vzniká podozrenie, že by sa mohlo jednať o falzifikát," povedal Staško.
Úspešnosť v objasňovaní tohto druhu trestnej činnosti nie je veľmi vysoká. Za minulý rok policajti objasnili pätnásť prípadov, čo je 17 percent. "Relatívne sme spokojní. Nám ani tak nejde o toho kto ju dal, ale kto ich vyrába. Dotiahnutie každého prípadu považujem za veľký úspech," vysvetlil Staško.
Zaujímalo nás koľko nepríjemností si musí vytrpieť ten, ktorý nevedome predloží falzifikát. "Stáva sa, že ľudia pracujúci v zahraničí si donesú falošné doláre, eurá alebo libry. Chcú si ich vymeniť a vtedy sa to zistí. Takýto človek je vypočutý a to je všetko. Pokiaľ si stojí za svojím a my vieme, že v zahraničí pracuje. Peniaze mu však nikto nenahradí." Ako sa teda brániť proti tomu, aby nám v rukách nezostal "čierny Peter" v podobe falošných peňazí?
V roku 2004 za Prešovský kraj v pätnástich prípadoch išiel od vyšetrovateľa návrh na obžalobu. Vždy išlo o mladistvých."Odhalení vo väčšine neprejavovali ľútosť, ale skôr hrdinstvo, koľko ľudí sa im podarilo dostať," konštatoval Staško. Pritom, falšovanie sa trestá odňatím slobody na dva až osem rokov, alebo peňažným trestom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš