spoluakcionárom tým spôsobom, že sa dohodol na prevzatí spoločnosti C. E. U., s. r. o., Prešov, ktorá vlastní 45 percent akcií Spravbytu. Zvyšnú časť podielu, 55 percent, má mesto Prešov. Pri príležitosti vstupu spoločnosti Energiecomfort do Spravbytu sa konala tlačová konferencia, priamo v jej sídle vo Viedni. "V prvom kole preberáme spoločnosť C. E. U., takže na akcionárskej štruktúre Spravbytu sa nemení nič. V našich rozhovoroch s pánom primátorom a predstaviteľmi mestskej samosprávy sme už deponovali náš záujem o prevzatie aj ďalších akcií Spravbytu," povedal konateľ Energiecomfort Rudolf Pfaff.
Rokovania s C. E. U. podľa jeho slov prebiehali pol roka. Konateľ C. E. U. (ostáva ním aj po zmene vlastníckej štruktúry) a zároveň riaditeľ Spravbytu Viliam Valovič pripomenul svoje slová, že investora predstaví verejnosti hneď po tom, čo rokovania úspešne skončia. Čo viedlo menšinového spoluvlastníka k tomu, že zabezpečil vstup spoločnosti Energiecomfort do Spravbytu? "Priblížili sme sa do obdobia, kedy sú pripravené projekty využívania obnoviteľných zdrojov. C. E. U. by sama nemohla získať stámiliónové úvery na nové investície," povedal V. Valovič a zdôraznil, že firma Energiecomfort pozná komunálnu sféru, keďže vykonáva v meste Viedeň a iných mestách podobné činnosti ako technické služby. V tepelnom hospodárstve chce podľa Valoviča Spravbyt za pomoci Energiecomfort dosiahnuť ušetrenie až 50 percent zemného plynu, a to využitím obnoviteľných zdrojov. Energiecomfort má v tomto smere svoje skúsenosti, v Rakúsku postavilo a prevádzkuje napríklad kotolne na biomasu.
"Dôvodov, pre ktoré sme sa rozhodli vstúpiť do spoločnosti Spravbyt v meste Prešov je viacero. V prvom rade je Slovensko vývojaschopný trh v rámci nových štátov Európskej únie. Ďalej máme dobré skúsenosti s našim vstupom do tepelného hospodárstva v meste Nové Zámky, to nás posmelilo k tomu, aby sme na Slovensku podnikli ďalšie kroky. Spravbyt je rovnako dobre vedená spoločnosť ako je Bytkomfort v Nových Zámkoch a patrí medzi najlepšie vedené spoločnosti v oblasti tepla na Slovensku. Našim vstupom chceme zvýšiť konkurencieschopnosť Spravbytu a rozšíriť ďalšie činnosti, ako facility management," uviedol šéf spoločnosti Energiecomfort R. Pfaff a pokračoval: "Chceme využiť náš know how na rozšírenie palety zdrojov o obnoviteľné zdroje. Ako firma pôsobiaca v komunálnej sfére vieme sprostredkovať i ďalšie skúsenosti, aj z iných oblastí ako z energetiky. Naším cieľom je marketingovými a odbytovými opatreniami udržať jestvujúcich zákazníkov, získať nových a rozšíriť činnosť spoločnosti o nové oblasti." Zavedenie nových zdrojov vykurovania musí byť podľa Pfaffa také, aby cena za vykurovanie nebola vyššia ako pri konvenčných spôsoboch, ale naopak, aby ešte o 5 až 10 percent klesla. Riaditeľ Spravbytu Viliam Valovič je tiež presvedčený, že spoločnosti sa aj po vstupe rakúskeho partnera podarí aj v budúcnosti udržať cenu tepla uspokojivú pre spotrebiteľov. Na margo nových investícií V. Valovič povedal: "Predpokladáme, že v priebehu jedného, dvoch rokov by sa mohli rozbehnúť nové investície a ten cieľ na obnoviteľné zdroje by mohol byť zrealizovaný v rozpätí piatich až desiatich rokov." Ako upresnil, investorom nebude Energiecomfort, ale priamo Spravbyt. Rakúsky partner má zabezpečiť krytie pre čerpanie úverov.
Spoločnosť Energiecomfort Energie- und Gebäudemanagement GmbH vznikla v roku 1978, má 120 priamych zamestnancov a je súčasťou holdingu Wiener Stadtwerke a stopercentnou dcérskou spoločnosťou Wien Energie GmbH. Obrat spoločnosti Energiecomfort činí zhruba 30 miliónov eur ročne, z toho zisk pred zdanením tvorí 600-tisíc eur. Okrem Rakúska a Slovenska má svoje akvizície aj v Rumunsku, Srbsku a Maďarsku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš