teplej vody, ale už aj od studenej. Podľa riaditeľa spoločnosti Službyt, a. s., Michala Husára pravdepodobne k tomu pristúpia už koncom januára. "Musíme to urobiť, lebo situácia je neúnosná. Každý z nájomníkov má na konte dlh," povedal nám M. Husár. Najskôr však každého z nich predvolajú a upozornia na dlh, ktorý má v súvislosti s neplatením nájomného a tým aj poplatkov za odber vody. Termín zároveň prejednajú s vedením mesta. Službyt predpokladá, že niektorí nájomníci pod tlakom aspoň časť dlžoby zaplatia.
Pre prevažne rómsku komunitu to však nie je nič nové. V takej situácii boli aj vlani. Jeden z obytných blokov je odpojený od vody už od septembra 2004. Vtedy sa Svidníkom niesli vášne. Matky odmietali deti posielať do školy a vodu si chodili naberať z neďalekej rieky, alebo fontány na pešej zóne. Zo svojej situácie Rómovia obviňovali kde-koho, najmä zmenu vyplácania sociálnych dávok v dvoch termínoch. Vtedy tvrdili, že im to bráni riadne zaplatiť nájomné. Faktom však je, že keby nemali dlžoby, mohli by cez Úrad práce sociálnych vecí a rodiny v Bardejove požiadať o štátny príspevok na bývanie. Takmer nikto z nich však podmienku mať vyrovnané všetky záväzky nesplnil.
Nájomníci sa kriticky vyjadrovali aj na adresu primátora. Vraj ich zlú sociálnu situáciu ignoruje. Michal Bartko však vlani zabezpečil, že takmer všetci nájomníci dostali jednorázovú sociálnu výpomoc od mesta. Podľa našich informácií išlo zhruba o 1 600 korún na rodinu. Sumu však môže samospráva poskytnúť len raz v roku. No zdalo sa, že na takú pomoc z mestskej kasy Rómovia čakali pravidelne.
Zaujímalo nás, aká je ich celková dlžoba. "Tri bytovky dlhujú zhruba 3,7 milióna korún. Asi deväť bytov platí úhrady nepravidelne, osem čiastočne a 38 vôbec. Pravda je aj to, že elektrinu majú poprepájanú všelijako a najnovšie si zaobstarali piecky na tuhé palivo. Kúrili, ale nestarali sa, či majú v poriadku komíny. Aby náhodou nedošlo k poškodeniu zdravia, tak sme im ich museli zrenovovať, čo nás tiež stálo 60-tisíc korún," reagoval na našu otázku M. Husár.
A východisko? Aj na to sme sa opýtali riaditeľa Službytu. Podľa jeho slov bol aký-taký poriadok v platbách, keď vo Svidníku fungoval inštitút osobitného príjemcu. Vtedy sa nájomné za sociálne odkázané rodiny uhrádzali aspoň čiastočne. Ten je však možné uplatniť znova. Navyše, sociálne dávky sa už zasa vyplácajú len raz v mesiaci. Požiadať o zriadenie inštitútu osobitného príjemcu však musí mesto. Dokonca môže na tento účel získať od štátu dotáciu na výkon pracovníka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš