(PVS) so sídlom v Poprade stanovila pre tento rok cenu metra kubického vody na 23 korún a 75 halierov, ktorú im odobril aj Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Rovnakú cenu majú aj ďalšie dve vodárenské spoločnosti, ostatné tri podniky účtujú za "kubík" vody menej. (viď tabuľka)
Dôvodov, prečo Podtatranci platia za vodu viac ako ľudia zo severu Slovenska, či Bratislavy je niekoľko. "Na území, ktoré pokrývame, máme v prepočte na počet obyvateľov veľké množstvo čistiarní odpadových vôd (ČOV), na ktorých prevádzku a údržbu vynakladáme nemalé finančné prostriedky. Bývalý štátny podnik (Východoslovenské vodárne a kanalizácie, poznámka redakcie) nám v posledných rokoch existencie nepridelil veľa peňazí na údržbu sietí. Preto musíme teraz investovať viac, ako iné vodárenské spoločnosti, ktoré majú siete viac modernizované," reagoval riaditeľ.
Okrem toho majú podľa V. Pastoreka severné okresy Slovenska dostatok vlastných podzemných zdrojov a málo ČOV, čo im dáva priestor na to, aby cenu vody nezvyšovali tak ako v iných regiónoch. "Záleží aj od toho, koľko ľudí je pripojených na kilometri vodovodného potrubia. Poviem príklad: Kým u nás je to asi desať subjektov, v Bratislave je to desaťkrát viac. Navyše sú tam veľkí odberatelia. Náklady na prevádzku a údržbu siete sú ale rovnaké," podotkol riaditeľ.
Ako sme sa ďalej dozvedeli, PVS si v tomto roku uplatnila pri kalkulácii cien vodného a stočného nižší primeraný zisk, ako dovoľovala metodika. (cena vodného a stočného je pre domácnosti stále regulovaná štátom, poznámka redakcie) "Zisk v roku 2005 je asi milión korún. Podľa metodiky sme mohli ísť so ziskom aj vyššie," vysvetlil V. Pastorek.
Spoločnosť však chce znižovať prevádzkové náklady postupnou automatizáciou niektorých prevádzkových činností. Cena pre domácnosti by mala naposledy vzrásť v roku 2006. "Neskôr by to už malo byť iba o mieru inflácie," uzavrel riaditeľ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš