Korzár logo Korzár Spiš
Streda, 4. august, 2021 | Meniny má Dominik, DominikaKrížovkyKrížovky

Aký bol rok 2004 v oblasti kultúry v Prešove (4.)

Prešov - V predchádzajúcich troch častiach sme sumarizovali kultúrne podujatia v Prešovskom obvode od januára do septembra 2004. Dnes vám ponúkame

záverečnú, štvrtú časť nášho prehľadu, mapujúcu posledné tri mesiace minulého roka.

Október

Legendárna skupina synthi-popovej éry osemdesiatych rokov Alphaville oslávila 20. výročie na šnúre Alphaville World Tour 2004, ktorá mala zastávku (3. 10.) aj v Mestskej hale v Prešove.

V prešovskom vydavateľstve Baum vyšiel prvý slovenský preklad knihy Dukla známeho poľského autora Andrzeja Stasiuka.

Riaditeľ Parku kultúry a oddychu v Prešove Emil Chlapeček mal za sebou prvý rok vo funkcii. Značil ho za úspešný a situáciu v PKO za stabilizovanú. PKO zároveň oslávil 45. výročie vzniku programom, ktorý pripravili jeho súbory.

Skryť Vypnúť reklamu

Sabinovský autor Štefan Fedor poslal na trh svoje knihy Ako sa veslom dostať do neba a Kytica pocitov.

Počas jeden deň sa v Prešove konali tri koncerty, všetky pred zaplnenými sálami. V Mestskej hale vystúpil Meky Žbirka a jeho hostia, speváčky Misha a Martha, v DJZ Jaromír Nohavica a sála PKO - Čierny orol patrila ľudovke, pri príležitosti jubilea Ľuba Šimčíka a Vincenta Fedora.

Prešovský hudobný spolok Súzvuk chystá pripravil sériu koncertov pre deti a rodičov. Uskutočnili sa v Bardejove, Prešove a Levoči.

Október sa v PKO niesol v znamení Prešovskej hudobnej jesene. Konali sa koncerty

Pavol Hammel, Miňo Mojžiš Band, sláčikový Magic orchestra: Kráľ slnečného času (7. 10.), Teresa Kabanová (klavír) a Henryk Blažej (flauta), Poľsko (12. 10.), Večerné soirré s Petrom Michalicom (20. 10.), Cellissimo, súbor štyroch violončiel: E. Prochaz, J. Podhoranský, J. Slávik (27. 10.), mimo tohto cyklu sa naviac 28. 10. konal koncert Štátnej filharmónie Košice s dirigentom Tomášom Hanusom (ČR).

Skryť Vypnúť reklamu

V Krajskom múzeu bola inštalovaná netradičná výstava Jeleň - kráľ lesa ponúkajúca komplexný pohľad na vysokú zver z hľadiska ekológie, etológie, potravových vzťahov, poľovníctva či vplyvu na životné prostredie.

V DJZ sa konal (6. 10.) Deň bez bariér, akcia Prešovského samosprávneho kraja.

V penzióne Átrium sprístupnili výstavu 99 fotografií starého Prešova z obdobia konca 19. a začiatku 20. storočia.

Súkromná AG Gallery bola dejiskom výstavy Anny Gajovej a jej žiakov s názvom Harry Potter čaruje v Prešove.

Divadlo Alexandra Duchnoviča uviedlo premiéru hry Don Quijote de la Mancha.

V kine Klub bola filmová prehliadka Filmostráda s titulmi Ruská archa, Bodysong, Syn nevesty, Padlé ženy, Dogville a Hellboy.

Šarišská galéria ponúkla výstavy Yuji Hiratsuka (Japonsko) - grafika, Miriam Tomašiaková - Guľatina a Krajský salón 2004.

Skryť Vypnúť reklamu

Často sa koncertovalo sa v Luciane, kde vystúpil napr. Andy Belej Band a AMC Trio (Adamkovič, Marinčák, Cvanciger), Nočný život (ex-Departed) či Heľenine oči.

Vo Wave otvorili výstavu počítačovej grafiky Evy Tkáčikovej, znovu nechýbala ani muzika (napr. MC Davox, DJ´s : Larry, Lixx, Bisley, Orighami...). takisto sa prezentovali rapperi 2pre3, Ujo Marky a Tomy, Kosthy a ďalší.

Múzeum vín usporiadalo na pešej zóne 14. a 15. 10. III. ročník Prešovských slávností vinobrania, spojených s kultúrnym programom.

Krajské múzeum otvorilo aktuálne výstavy SNP a Dukla vo výtvarnom umení a Veda pre ľudí.

V Divadle Alexandra Duchnoviča sa druhý raz konala medzinárodná divadelná prehliadka Karpatfest.

Začal ďalší ročník Akademického Prešova (AP 2004).

Na Prešovskej univerzite sa tiež konal Medzinárodný festival dokumentárnych filmov s problematikou (ne)dodržiavania ľudských právach a života za naším plotom Jeden svet 2004.

V rockovom klube Ester sa konala goticky ladená Halloween párty spojená s koncertom skupín Frown a Gloom.

November

Slovenská verejnosť sa začala zoznamovať s menom Zachariáš Hubáček. A to vďaka reality šou Slovensko hľadá SuperStar. V nej sa po prvých konkurzov presadilo viacero tunajších spevákov, boli o napr. Katka Koščová, Ferko Balog, Peťa Humeňanská, Daniel Karas, Michaela Mrúzová, Júlia Smolková... Iná reality šou - Dievča za milión - zase pre Slovensko objavila prešovského moderátora Miša Hudáka.

Prešovčania sa na mestskom cintoríne rozlúčili s husľovým majstrom Júliusom Šarközim. Zomrel vo veku 70 rokov, ktoré oslávil v apríli. Za svoje umenie získal Július Šarközi viacero ocenení. Medzi nimi aj vyznamenanie od nebohého pražského kardinála Tomáška, striebornú medailu so svätou Anežkou.

V PKO (plus jam-sessions vo Véčku) sa konal 13. ročník festivalu Jazz Prešov 2004. vystúpili na ňom Vít Švec Trio (pražská formácia s prešovským klaviristom Matejom Benkom), Birta Life Pictures (Maďarsko), Wylezil, Kowalewski a Źyta (Poľsko), AMC Trio (Prešov), Gail Andersonová a Dodo Šošoka Jazz Family (USA, SK, CZ) a headlineri Laco Deczi New York Cellula (USA).

V Mestskej hale po rokoch vystúpila legenda slovenskej pop-music, skupina Elán.

S netradičným programom Monogamný vzťah a novou koncertnou zostavou dva dni "okupoval" DJZ Richard Müller.

V PKO vyvrcholila 3. 11. Prešovská hudobná jeseň koncertom Suchoňovho kvinteta, v zložení Ján Figura (faluta), Jozef Kováčik (hoboj), Bibiána Bieniková (klarinet), Ján Mazák (fagot), Štefan Ladovský (lesný roh) a s hosťom Matejom Arendárikom (klavír), laureátom súťaže Pražská jar 2004. Okrem toho 9. 11. mal v PKO jubilejný koncert ženský spevácky zbor PU Iuventus Paedagogica PU.

Klasická hudba dostala priestor aj v spoločensko-pastoračnom centre Vysokoškolský klub, kde bol napr. Koncert študentov a absolventov KHV FHPV (15. 11.). Či koncert Dámskeho komorného tria (Anna Izakovičová - flauta, Alena Vigašová - violončelo, Monika Zemková - klavír) z Banskej Bystrice (23. 11.).

Divadlo Jonáša Záborského uviedlo premiéru veselohry A teraz čo, pán profesor? Zároveň sa konala 40. repríza feérie Pa-Di-Pa-Ré a 20. repríza Starcov na chmeli.

V PKO sa opäť predstavilo Teátro Wüstenrot, a to tromi predstaveniami muzikálu Mníšky 2: Milionárky.

V Bizzare music café mala koncert (9. 11.) skupina Dlhé diely, ktorá zároveň krstila CD.

Close Harmony Friends si tentoraz do DJZ priviezli posilu, austrálsku vokálnu skupinu The Idea Of North (16. 11.).

V DJZ hosťovalo divadlo GuNaGu s hrou Nový Caligari (22. 11.). V rámci VI. festivalového mítingu európskeho divadla a kultúry sa v DJZ predstavili Divadlo Líseň z Brna s krutou hrou Domácí rekviem a Mestské divadlo Podgorica, Čierna Hora so Sluhom dvoch pánov.

V Rock café Netopier oprášili 80. roky netradičnou akciu Metalová burza, za ktorou opäť stálo agilné zoskupenie Wayd.

V klube Tune:L (bývalé kino Kozmos) sa konala, okrem iných, tanečná párty La Dida Revolution.

Šarišská galéria sprístupnila výstavu Palo Macho - Sklo.

December

Heľenine oči pokrstili (3. 12.) vo Véčku svoj debutový album Impérium lahodných chutí. Hosťom boli The Kľemones od Žiliny a plzenská legenda Znouzectnost. V ten istý deň sa v Mestskej hale konal narodeninový koncert Rádia Flash s názvom Všetko najlepšie a interpretmi Desmod, I.M.T. Smile, Gladiátor, Misha, Robo Opatovský, No Gravity, Ibrahim Maiga, Mec Vrabec a v klube Kostitrasu Ryba v stene vystúpila kapela Dalla Mattina Alla Sera.

V budove Slovenského rozhlasu Bratislava sa uskutočnila súťaž Nové tváre slovenského jazzu. Ocenená bola i prešovská skupina Jazzpresso Q za jazzový prejav a výkony dvoch saxofonistov - Mikuláša Hudáka a Adriána Harvana, ktorí získali ocenenie za inštrumentálny výkon.

Mestský úrad v Prešove pripravil na predvianočné obdobie rad kultúrnych a spoločenských podujatí. Sériu akcií odštartovala tradičná Mikulášska nádielka (6. 12.), od nasledujúceho dňa až do Vianoc sa na pódiu pred kostolom konali vystúpenia prešovských umeleckých súborov.

S hrou Kurz orientálneho tanca uspela prešovská autorka Jana Bodnárová na Divadelnom trojboju. Išlo o finálové vyvrcholenie 5. ročníka súťaže Dráma 2004 formou scénických čítaní finálových hier. Súťaž organizuje Divadelný ústav Bratislava a Slovenské komorné divadlo Martin, ktoré Bodnárovej hru v nasledujúcej sezóne zdramatizuje.

V DJZ vystúpila 15. 12. Filharmónia Karola Szymanowského z Krakova, 18. 12. to zas boli Vločky šťastia, benefičný koncert nadácie Detský sen.

Divadlo Alexandra Duchnoviča uviedlo premiéru hry Orchester Titanik.

V PKO koncertoval 15. 12. Honza Nedvěd a skupina Vojtu Nedvěda.

Program Rozprávka Vianoc 2004 (Vianoce detí v EÚ, galaprogram pre všetky deti bez rozdielu) sa konal v Mestskej hale a zúčasnil sa ho napr. Jožo Ráž, Tweens, Tublatanka či Peter Hečko.

Vianočným predstavením (26. 12.) Divadla Jonáša Záborského bola 70. repríza Cigánskeho baróna.

Folklórny Súbor Šarišan a jeho hostia sa predstavili na Štefana programom Betlehemská noc v jednom z kostolov.

V AG gallery sprístupnili výstavu Drevené kostolíky východného Slovenska v kresbách Anny Gajovej a fotografiách Dionýza Dugasa.

Štvrtý raz usporiadala prešovská skupina Chiki liki tu-a Festival zlej hudby. V roku 2004 sa konal na Štefana vo Véčku a predstavili sa na ňom projekty Hudci prérie, Dzigi Džabur, Okná vnímania, Der Kondenzator, Medibagrement, Antracit, Bubble Boy a Križiaky.

Silvestrovský program sa konal opäť na dvoch miestach. Pred DJZ vystúpili Frown, Clear a Metalinda, na pešej zóne Peter Pačut, Drišľak, Zuzabna Voľanská, Veronika Rabadová a Peter Stašák.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako si zabezpečiť krytie liečby a karantény v zahraničí?
 2. Poznáte horúci trend interiérového dizajnu?
 3. Podnikáte? Otvorte si účet online a ušetrite
 4. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise
 5. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci
 6. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor
 7. Odomknite si SME.sk na viacerých zariadeniach
 8. Slovensko v tieni tureckého polmesiaca
 9. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy
 10. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova
 1. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 2. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 3. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 4. Poznáte horúci trend interiérového dizajnu?
 5. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise
 6. Dekarbonizácia má byť súčasťou moderných dodávateľských vzťahov
 7. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 8. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 9. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci
 10. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor
 1. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021 5 773
 2. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise 5 220
 3. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova 4 814
 4. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy 4 454
 5. Jeden deň na Bratislavu nestačí 3 921
 6. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 3 593
 7. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci 3 538
 8. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 319
 9. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor 2 876
 10. Slovensko v tieni tureckého polmesiaca 2 500
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zablokovaný autobus počas protestu.

Presmerujú 11 liniek mestskej dopravy.


3 h
Peter Tkačenko

Ficovi a Pellegrinimu sa bude ťažko zaspávať.


1 h
Výtvarník Peter Kalmus.

Zaútočili na neho pri odhaľovaní busty Dubčekovi.


a 2 ďalší 3 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop