Cieľom transformácie MsN podľa jej riaditeľa Daniela Čuru bolo riešenie problematiky prevádzky tak, aby bola dlhodobo vo vyrovnanom rozpočte v rámci prevádzkových nákladov i pri zachovaní všetkých medicínskych činností fungujúcich v rozsahu potrebnom pre obvod Stropkov.
"Od januára sme eseročka aj s licenciami, ktoré sú k tomu potrebné. Zatiaľ je ťažké povedať, ako to bude, ako sa k tomu postavia zdravotné poisťovne čo sa týka limitov. Snažíme sa, aby boli minimálne také vysoké, aké boli doteraz," povedal Čura, ktorý sa stal konateľom v novej spoločnosti. Druhým konateľom pre medicínske záležitosti je Rudolf Dorko (na snímke).
Mestská nemocnica funguje v podstate ďalej bez licencií, ktoré odovzdala eseročke. Zostávajú v nej na skrátený pracovný úväzok riaditeľ a ekonómka, dovtedy, kým nezlikviduje svoje záväzky. Eseročka neprebrala záväzky MsN.
Minulý rok v nemocnici fungovali niektoré ambulancie, ktoré neboli akceptované zdravotnými poisťovňami. "Už by to malo byť v poriadku lebo sú potvrdené Prešovským samosprávnym krajom. Ide o geriatrickú a rehabilitačnú ambulanciu. Uvidíme, ako budú prebiehať rokovania s jednotlivými poisťovňami, ktoré nás čakajú," povedal Čura. Dodal, že otvorenie ďalších ambulancií neplánujú: "To čo máme, nám zatiaľ postačuje. Skôr je tu plán presunúť niektoré lôžka z počtu, ktorý máme."
Za najdôležitejšie pre najbližšie obdobie považuje Čura začatie fungovania eseročky v plnej miere. "Zamestnanci prechádzajú z jednej spoločnosti do druhej. Zmenil sa trochu systém organizácie. Sú tu nové zmluvy so všetkými dodávateľmi. Je toho dosť. Predpokladám, že to potrvá dva až tri mesiace kým sa ustáli stav, "dodal.
Z hľadiska úspor je upravený aj počet zamestnancov. Niektoré výkony, ktoré pre nemocnicu robili kmeňoví zamestnanci, sa budú teraz nakupovať. Spadajú pod ne technická správa budov, spracovanie účtovníctva, personalistika, teda obslužné záležitosti.
Niektorí zamestnanci odchádzali z nemocnice na základe výpovedí ku koncu roka. Celkový počet kmeňových zamestnancov by sa mal ustáliť na čísle 51. Oproti minulému roku to bude o trinásť menej. Koľko tým nemocnica ušetrí Čura zatiaľ nevedel konkretizovať: "Musíme počkať na spracovanie výsledkov aspoň prvého mesiaca."
Racionalizáciu nákladov plánujú aj v ďalších oblastiach. Ide o rekonštrukciu kotolne na lepší systém, aby dokázali ušetriť na plyne.
Čo sa týka vybavenia, plánujú kúpiť nový röntgenový prístroj. Potrebovať naň budú okolo 2,5 miliónov korún. "Zatiaľ sa nám podarilo sponzorsky získať jeden milión, pokúšame sa získať, ďalšie prostriedky, aby bol kompletne uhradený zo sponzorských peňazí," pripomenul.
Nemocnica potrebuje na svoju bezpečnú prevádzku aj požiarny výťah, približne za 900-tisíc korún. D. Čura povedal, že majú pripravené finančné zdroje na jeho nákup a inštaláciu. Dostali ich od mesta za odpredaj zdravotníckeho zariadenia Štvorobvod.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš