vyzval mesto, aby vykonalo nápravu. Urobil tak po preskúmaní podnetu, ktorý ešte v októbri podalo Občianske združenie Za matku Zem. Konštatoval, že podnet bol odôvodnený. Zároveň navrhol radným, aby o proteste rozhodli do 30 dní od dňa doručenia a v lehote 90 dní nezákonnú časť VZN zrušili. V prípade, že sa ho rozhodnú neakceptovať, alebo mu vyhovejú len čiastočne, môže generálny prokurátor podať Ústavnému súdu SR návrh na začatie konania.
Pripomíname, že v spomínanom VZN išlo o takzvané zosúladenie protihlukových limitov v Územnom pláne sídelného útvaru mesta Prešov s nariadením vlády SR. Aktivisti namietali postup prešovského mestského parlamentu, ktorý schválil VZN v rozpore so stavebným zákonom a zákonom o obecnom zriadení, hoci námietky podalo vyše 700 občanov mesta. Výhrady mali najmä k procesu schvaľovania.
Podnet za aktivistov podal Peter Socháň, preto nás zaujímal jeho názor na vývoj udalostí. "Pre nás je dôležité, že boli občianske práva akceptované a reakcia prišla. Zaujímalo by ma, kto ponesie zodpovednosť za nesprávne rozhodnutie a či na mestskom úrade sedia kompetentní ľudia," mieni Socháň.
Podľa stanoviska mesta poslanecký zbor ešte na decembrovom zastupiteľstve vyhovel protestu prokurátora a hlasovaním zrušil VZN. Pravda však je, že názory na tento krok boli rôzne a odzneli aj návrhy na neakceptovanie protestu.
Nás však zaujímalo, čo bude nasledovať. Začne sa celý proces znova? Dostanú občania priestor na pripomienkovanie? "Celá problematika hlukov sa teraz rieši v rámci zmien a doplnkov územného plánu mesta. Aktualizácia je v štádiu prerokovania. Proces pripomienkovania pre občanov sa končí 21. januára a konečný návrh zapracovaný do VZN by sa mal schvaľovať na marcovom zastupiteľstve," reagoval na naše otázky obstarávateľ sporného VZN z útvaru hlavného architekta na prešovskej radnici Vladimír Debnár (na snímke).
Neskrýval, že sa s protestom prokurátora nestotožňuje. "Už je to právne pasé a nemá zmysel to rozpitvávať. Myslím, že je chyba, ak niekto mestu vyčíta, že nepreskúmalo procedúru územného plánu a nevie, že stavebný zákon dáva túto kompetenciu Krajskému stavebnému úradu, ktorý nám predložil kladné stanovisko. Na základe tohto stanoviska zastupiteľstvo hlasovalo."
Čiastočne však pripustil inú výčitku. Fakt, že v procese schvaľovania nedodržali lehotu, ktorú zadefinovala novela zákona o obecnom zriadení. Podľa nej sa VZN malo zverejniť 15 dní pred rokovaním zastupiteľstva. "To je asi rébus pre právnikov. Všetko ostatné bolo v poriadku," dodal Debnár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš