Korzár logo Korzár Spiš

Aký bol rok 2004 v oblasti kultúry v Prešove (2.)

Prešov - Čo priniesol rok 2004 v kultúre? Dnes prinášame druhú časť nášho stručného prehľadu kultúrnych udalostí z Prešova a okolia. Mapuje mesiace

apríl, máj a jún.

Apríl

Prvého apríla sa tradične vyhlasovali výsledky Zlatého súdka. Víťazom 10. ročníka medzinárodnej súťaže kresleného humoru na tému pivo sa stal Constantin Ciosu z Rumunska. Medzi ocenenými boli aj Břetislav Kovařík (ČR), Lukasz Baran, Henryk Cebula (obaja Poľsko), Lubomír Lichý (ČR), Peter Sedlák (SR) a Yuri Ochakovsky (Izrael). Zakladateľovi a organizátorovi súťaže Fedorovi Vicovi sa tento rok prihlásilo rekordných 213 tvorcov z 28 štátov so 623 dielami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skupina Peha vystúpila (14. 4.) v Prešove spolu s českou formáciou Chinaski.

SkryťVypnúť reklamu

Legendárny, dlhoročný Olympic koncertoval v Mestskej hale 15. 4.

16. 4. sa vo Véčku konala Tančiareň s mlokmi, na ktorej vystúpila prešovská humorno-dobrodružná skupina Mloci. Tančiareň pripravila aj skupina Derby.

PKO ponúklo koncerty Neřež (19. 4.) a Mariána Vargu (21. 4.), ktorým sa začal 46. ročník Prešovskej hudobnej jari.

Oficiálnym otváracím koncertom Prešovskej hudobnej jari v Prešove bol 29. 4. koncert nórskeho Sláčikového orchestra mesta Oslo a sliezskeho Opavského študentského orchestra.

V Bratislave vyhlásili výsledky 4. ročníka hudobnej súťaže talentov Coca-Cola Pop Star. Prešovské želiezko v ohni, skupina Dušana Pappa Ullanbatar Band, obišlo naprázdno, vyhrala bratislavská formácia Vetroplach, ktorej líder Jozef Vrábeľ pochádza zo Sabinova.

SkryťVypnúť reklamu

Na Sídlisku III, v bývalom kine Kozmos, otvorili nový hudobný klub Tune:l. Pravidelné koncerty sa začali konať aj v zrekonštruovanom Rock café Netopier na Slovenskej ulici. Na tej istej ulici sa začali robiť koncerty v klube Luciana. Hudobný klub Havran, naopak, skončil.

V prešovskej reštaurácii Melódia (neskôr zrušenej) bola výstava fotografií Ladislava Cupera Rumunské Karpaty.

Kino Panoráma uviedla kontroverzný kinohit Mela Gibsona Umučenie Krista.

Prešovská spisovateľka Jana Bodnárová prezentovala vďaka Literárnemu informačnému centru svoju dvojjazyčnú knihu Čo som videla pri jazere / Was ich see zu sehen bekam na najväčšom veľtrhu detskej literatúry na svete, ktorý sa každoročne koná v talianskej Boloni.

Šarišské osvetové stredisko uviedlo 6. 4. prehliadku amatérskej filmovej tvorby Cineama 2004.

SkryťVypnúť reklamu

V Bizzare music café vystúpila známa dídžejka I´m Cyber.

Detské kočovné divadlo DRaK uviedlo (11. 4.) pod názvom Ako Juro a Muro nezjedli Terku obnovené predstavenie V komore je myš.

Bábkové divadlo Babadlo uviedlo 18. 4. v klube Ryba v stene premiéru rozprávky Janko Hraško.

Hvezdáreň a planetárium v Prešove ponúkla okrem svojich tradičných podujatí aj špeciálny program ku Dňu kozmonautiky (16. 4.) Program: Rovery na Marse, Návrat raketoplánov, Čínsky kozmický program a videofilm o HST.

Klub Ryba v stene bol v apríli aktívny. Okrem iných v ňom vystúpila ľudovka z Jarabiny, ľudovka Jana Štovku či gitarista Miloš Železňák.

Vysokoškolský klub, spoločensko-pastoračné centrum, uviedlo koncert gospelovej kapely Metelica.

Šarišská galéria ponúkla výstavy Brezinovci - 3 generácie a Július Török - Akvarely.

Bizzare music café bolo dejiskom koncertu tria Oscar Rózsa, Martin Valihora a John Shannon.

Prešovskí gotici Frown dokončili tretí album Lovesinspain, avšak ich nemecké vydavateľstvo skrachovalo, a tak vyšiel iba ako demo.

Deň pred vstupom SR do Európskej únie sa pred DJZ konal program Nový krok (vyvrcholil o polnoci). Vystúpili na ňom Nocadeň, Ant-Hill, Peha, Love 4 Money, Chiki liki tu-a, Žena z lesoparku, I.M.T. Smile, Polemic, Hex, Desmod, súbory PU, TS Merlin...

Máj

V PKO pokračovala Prešovská hudobná jar. Vystúpili na nej poľskí umelci Teresa Kabanová - klavír a Henryk Blažej - flauta (19. 5.) a Štátny komorný orchester Žilina (26. 5.).

Mažoretky Witches slávili 15. výročie. 7. 5. bola v Krajskom múzeu v Prešove vernisáž výstavy Witches na cestách nielen po Európe, zachytávajúca históriu súboru. 13. 5. sa v rámci PHJ uskutočnil v PKO program s dychovkami Svätí pochodujú.

Oslavy vyvrcholili 21. 5. galaprogramom v DJZ. Zároveň vyšla kniha o mažoretkách z pera autorky Kvetoslavy Vitkovičovej.

Sangre Flamenca - medzinárodný projekt tanečnej skupiny Flamenco Conteporaneo a hudobného zoskupenia Los Remedios - sa 2. 5. Predstavil v DJZ.

PKO uviedlo 4. 5. Koncertnú verziu muzikálu Hair.

V klube Ferado na prešovskom Sídlisku Sekčov pokrstili dlhoočakávaný album Moment prekvapenia prešovskí pankáči Poďme do práce.

Hudobník Peter Ondria z Víťaza (okres Prešov) odišiel do japonskej Osaky, kde úspešne koncertoval na charitatívnej predajnej výstave, ktorej výťažok putuje cez UNICEF pre slovenské deti, do nemocníc a sociálnych zariadení.

Divadlo Jonáša Záborského uviedlo premiéru rozprávky Veľmi pyšná princezná.

Miestom na koncertovanie bol aj prešovský klub Rock café Netopier. 15. 5. sa v ňom predstavili svidnícke Gaťe a sabinovský Rhet Pocrowec. 29. 5. Sa predstavili domáci Groovin´ Free a Mile Band.

Hralo sa aj vo Wave, kde sa konali napríklad reggae akcie Regenerácie (napr. DJ Soup Base), či house parties Tik/Tak (DJ´s Junior, Semi, Jazzmatic, Gurry). Taktiež sa tu konala výstava prác študentov katedry výtvarného umenia a intemédií z Košíc.

Ryba v stene bola dejiskom koncertu (12. 5.) amerického kresťanského pesničkára menom Dana Kamide (USA).

Národná kultúrna pamiatka Solivar bola miestom Solivarského jurmarku. Vystúpili na ňom Labi, Orion, Torysa, Žobráci, Bluesbabe, Araňa, Snežienka, Hrdza a ďalší.

25. 5. uviedlo DJZ neuveriteľnú 335. reprízu predstavenia Na skle maľované.

V Bizzare music café koncertoval 29. 5. Robo Opatovský a Band.

Divadlo Alexandra Duchnoviča uviedlo 7. 5. Premiéru hry Chrobáci.

Krajské múzeum v Prešove ponúklo výstavy Hasičské prilby z rôznych kútov sveta a Jana Frajkovorá: Maľované prepletanie.

Okrem klasického programu pripravil vesmír a Hvezdáreň a planetárium v Prešove (4. 5.) lahôdku - pozorovanie úplného zatmenia Mesiaca ďalekohľadmi hvezdárne.

Šarišské osvetové stredisko pripravilo výstavu Alenis (výber z tvorby výtvarníčky Aleny Sedlákovej) a výstava keramiky a úžitkového umenia Alice Firmentovej a Marty Výrostekovej.

V prešovskej Luciane koncertovala skupina Real Line, ktorej lídrom Zašo Hubáček, neskôr známy zo súťaže Slovensko hľadá SuperStar.

Súkromná galéria Ivana Šofranka na Hlavnej 44 sprístupnila výstavu obrazov svojho majiteľa.

Jún

Prešovský trojičný jarmok a festival skupín historického šermu odštartoval Prešovské kultúrne leto, v rámci ktorého sa od júna do septembra konali takmer denne vystúpenia viacerých súborov rôzneho typu na pešej zóne.

Po ročnej pauze sa obnovil festival East Side Music. Prvýkrát sa konal na novom mieste, na lúke na konci Kmeťovho stromoradia (oproti cintorínu). Vystúpili na ňom Asfalt, Šarišská nátierka, Malevil, Wayd, Vec, Frown, Polemic, Chiki liki tu-a a

naživo hraný d´n´b v podaní nového prešovského objavu, kapely Zzub.

Festival dobrej hudby - Sigord 2004 sa konal ôsmykrát, jeho dejiskom bolo prírodné kúpalisko Delňa. Okrem iných na ňom vystúpili Wabi Daněk, Pacifik, Róbert Křesťan a Druhá tráva, Roman Horký a Kamelot, Allan Mikušek, Duo Vyšívanka, Heaven´s Shore, J. J. Band, Mloci, Žobráci, BB Country, Interval...

Prešovská country & western formácia BB Country, rocková kapela Stopa a folklórny súbor Dúbravienka sa zúčastnili festivalu Noc Świętojánska v poľskom meste Gorlice. Headlinerom akcie boli poľské hviezdy Leszcze.

V Súkromnej galérii na Hlavnej 44 otvorili výstavu Východoslovenský salón 2004, na ktorej sa predstavili Gejza Bárczi (Košice), Štefan Bubán (Trebišov), Anna Hausová (Prešov), Vladimír Jeník (Košice), Robo Kočan (Poprad), Prokip Kolisnyk (Prešov), Ľudmila Lakomá (Michalovce), Lena Lešková (Košice), Jozef Ridilla (Pečovská Nová Ves), Dušan Srvátka, Ivan Šafranko (obaja Prešov) a špeciálny hosť je Urbán Tibor z Maďarska.

V Átriu v Prešove sprístupnili výstavu Fotoagent.sk, na ktorej sa prezentovali napríklad Anton Frič, Dušan Guzi, Dionýz Dugas, Peter Košík, Ladislav Cuper, Ladislav Janiga, Ladislav Vlha, Alexander Jiroušek, Ján Zibura, Anton Žižka, Anatolij Ždanov, Alexander Jazykov, Milan Kapusta, Jana Tržilová a ďalší fotografi.

Skupina Hrdza z Prešova neobhájila prvenstvo Trampskej Porty v Ústí nad Labem, aj keď vyhrala slovenskú Portu.

(Pokračovanie)

Autor: frk

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 296
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 959
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 178
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 521
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 657
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 493
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 185
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 758
  1. Eva Chmelíková: Svet nie je Čiernobiely
  2. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  3. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  4. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  5. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  6. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  7. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  8. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 158
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 75 923
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 54 863
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 29 637
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 091
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 308
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 10 186
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 626
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Eva Chmelíková: Svet nie je Čiernobiely
  2. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  3. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  4. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  5. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  6. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  7. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  8. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 158
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 75 923
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 54 863
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 29 637
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 091
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 308
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 10 186
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 626
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu