hromadnej dopravy. Tie sa týkajú najmä cien cestovného. "Z dôvodu objektivizácie ceny cestovného v MHD a prípravy zavedenia integrovaného dopravného systému zavádza DPMP od 1. 2. 2005 pri cestovaní v MHD časovo-pásmovú tarifu, ktorá sa bude uplatňovať pri cestovných lístkoch na jednu cestu," konštatoval výkonný riaditeľ DPMP Peter Janus.
Doba platnosti lístkov na jednu cestu bude 10 minút, 30 minút (víkendy a sviatky 45 min.) a 60 minút (víkendy a sviatky 90 min.). Kvázi časové lístky fungujú už dnes, od 1 februára však pôjde o klasické - prestupné lístky. Lístok na desaťminútovú jazdu bude stáť 10 korún a platí iba v prvom tarifnom pásme (mesto Prešov a obec Ľubotice). Lístok na 30 minút bude stáť 14 Sk v prvom a 16 Sk v druhom tarifnom písme. Hodinový lístok bude stáť 20 Sk pre prvé a 22 Sk pre druhé tarifné pásmo. Zľavy ostávajú zachované (žiaci, študenti a dôchodcovia 50 percent). Takisto sa nemení ani používanie predplatných časových lístkov, ostávajú v platnosti aj čipové karty. Mení sa cena časových predplatných lístkov v II. tarifnom pásme. Mesačný obyčajný bude stáť 600 Sk, zľavnený 300 Sk, trojmesačný obyčajný 1 540 Sk a trojmesačný zľavnený 770 Sk.
Riaditeľ Janus konštatoval, že kým DPMP mal ešte vlani na bežnú prevádzku skoro dotáciu od štátu 67 miliónov korún, z ktorých bolo 10 percent určených na dopravu do obcí, "od 1. 1. 2005 toto skončilo, štátny rozpočet odstrihol tieto peniažky a ostalo to na objednávateľoch dopravy, teda mestách a obciach". Mesto Prešov si od DPMP objednalo MHD za približne 75 miliónov. Dopravnému podniku, podľa slov jeho riaditeľa, chýba práve 6,5 milióna korún na dopravu do obcí. Nedohodli sa na dotácii, po ktorej by mohlo určiť časovú tarifu rovnakú pre I. i II. pásmo. Preto bude tarifa časovo-pásmová, ako uvádzame vyššie, a rozdiel zaplatia cestujúci v podobe drahšieho lístka. V poslednom období sa hovorilo o tom, že služby DPMP nie sú pre okolité obce výhodné. Napríklad mesto Veľký Šariš mieni osloviť aj SAD, vážne uvažuje, že od druhého kvartálu 2005 bude služby poskytovať iný dopravca. "Situácia s obcami je vyriešená do konca marca. Sú podpísané zmluvy o výkone dopravy vo verejnom záujme," povedal Peter Janus. O tom, čo bude ďalej rozhodnú ďalšie rokovania.
Okrem zmien v MHD od 1. 2. 2005 predstavili včera päť nových autobusov, ktoré spoločnosť Karosa dodala DPMP na základe minuloročného tendra. Vozidlá boli vystavené na pešej zóne. Dva autobusy sú 12-metrové a tri kĺbové, osemnásťmetrové. Všetky sú nízkopodlažné, pričom podiel nízkopodlažných autobusov sa zvýšil na zhruba 13 percent. Kĺbový autobus Karosa City Bus má motor 213 kW - EURO 3, má 116miest na státie a 69 na sedenie. Jeho cena bez DPH je 9,75 mil. Sk. Dvanásťmetrový Karosa City Bus pojme 41 cestujúcich na státie a 31 na sedenie. Má motor 182 kW - EURO 3. Cena bez DPH je vyše 7 miliónov korún. Primátorovi mesta Milanovi Benčovi odovzdal symbolický kľúč od autobusov obchodný riaditeľ Karosa, a. s., Petr Rusek. Ako informoval, podiel Karosy na slovenskom trhu v minulom roku bol vyšší ako 60 percent. Okrem toho stúpa predaj autobusov v zahraničí, nedávno napríklad vyhrala Karosa podobný tender ako v Prešove aj v islandskej metropole Reykjavík. Pôsobí aj na trhoch vo Francúzsku, Taliansku, Nemecku či Rusku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš