kalamitné drevo z územia Tatranského národného parku. Rezort pôdohospodárstva čoskoro vypíše verejnú súťaž na odpredaj takzvaných obchodných polí. Vyplýva to z harmonogramu spracovania kalamity v TANAPe, ktorý vypracovali odborníci pod gesciou rezortu pôdohospodárstva.
"Predpokladáme, že podstatnú časť kalamitného dreva odstránime ešte tento rok, zostávajúcich 20 až 30 percent spracujeme v roku 2006," uviedol minister pôdohospodárstva Zsolt Simon (na snímke) vo Vysokých Tatrách pri verejnej prezentácii harmonogramu.
Ako dodal, novembrová kalamita postihla územie o rozlohe približne 12 600 ha lesa, asi 2,45 miliónov kubíkov dreva leží na území TANAPu, ktoré je v správe Štátnych lesov (ŠL) TANAPu, ďalší milión kubíkov dreva je na území súkromných vlastníkov.
"Tento harmonogram ešte nie je konečný, nakoľko ešte nemáme výnimku rezortu ochrany prírody na spracovanie kalamitného dreva v rezerváciách s najprísnejším stupňom ochrany prírody. V nich leží asi 900 tisíc kubíkov dreva," upresnil riaditeľ ŠL TANAPu Peter Líška. Ako dodal, ak by ŠL nedostali výnimku na spracovanie kalamitnej drevnej hmoty a zostalo by všetko drevo na mieste, hrozilo by napadnutie dreva podkôrnym hmyzom.
Pripravovaný spôsob obnovy lesa a zalesnenia kalamitou postihnutých území v TANAPe si už vyžiadal aj zmenu legislatívy. Terajší zákon o lesoch totiž lesníkom určoval, že postihnuté plochy musia zalesniť do dvoch rokov. Podľa šéfa rezortu pôdohospodárstva takéto veľké územie, ako zostalo po novembrovej veternej smršti, nie je možné v tak krátkom čase zalesniť. "Dôležité je tiež zabezpečiť rôznorodosť, druhovú pestrosť a najmä rôznovekosť lesných porastov v TANAPe. Preto sú potrebné iné postupy, než doposiaľ," uviedol rektor Technickej univerzity vo Zvolene Ján Tuček.
Do verejnej súťaže na predaj obchodných polí v TANAPe sa môžu prihlásiť aj záujemcovia zo zahraničia. Časť kalamitou postihnutého územia budú spracovávať aj ŠL TANAPu, predovšetkým v ťažko prístupnom teréne. Dodržiavanie stanovených podmienok zmlúv, technologické postupy a evidenciu drevnej hmoty bude kontrolovať takmer 300 odborných pracovníkov, pomoc ponúkli aj experti z českých národných parkov.
"Najbližšie dva roky si budeme musieť zvyknúť na nadmerný hluk a množstvá mechanizmov v Tatrách. Je to však potrebné, chce to trpezlivosť a rešpektovanie daných podmienok, napríklad aj dodržiavanie zóny so 40-kilometrovou rýchlosťou pre vodičov," dodal riaditeľ ŠL TANAPu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš