sociálnej a zdravotníctva sa vytvoril poradovník na byty, pod pridelenie sa podpísal primátor. Ďalším netransparentným krokom bolo, že nový nájomník si byt mohol automaticky kúpiť, a tak oň mesto prišlo. So starým systémom prideľovania bytov je koniec. Pri súčasnom systéme komisia posúdi len kritériá a každý záujemca, ktorý ich splní, sa dostane do osudia. S poradovníkmi je koniec.
"Som rada, že je éra poradovníkov už za nami," poznamenala po žrebovaní vedúca odboru sociálneho, bytového a zdravotníctva Mestského úradu v Prešove Anna Hrustičová.
Historicky prvé prideľovanie nájomných bytov sa konalo v stredu popoludní v sále PKO - Čierny orol. Žrebovanie sa uskutočnilo pod dohľadom štátneho notára a samotný mechanizmus bol taký, že vyžrebovaný uchádzač, prípadne ak nebol prítomný, tak iný dobrovoľník, vyžreboval ďalšieho nájomníka.
"Do osudia bolo zaradených 200 uchádzačov o byty, ktorí spĺňajú vopred stanovené podmienky. Žrebovaním sa rozdelilo 54 bytov, z toho 5 podľa Smernice primátora mesta. Podľa všeobecne záväzného nariadenia o prideľovaní nájomných bytov, ktoré sú postavené z prostriedkov mesta a dotácií štátu pre mladé rodiny a občanov s ťažkým zdravotným postihnutím bolo rozdelených 10 bytov v lokalite K Starej tehelni, 38 bytov na ulici Majakovského a 1 bezbariérový byt," uviedol Michal Kaliňák z tlačového referátu radnice. Ako upresnil, podľa smernice primátora sa s vyžrebovanými záujemcami podpíše nájomná zmluva na 12 kalendárnych mesiacov.
Ak budú počas tejto doby spĺňať podmienky zmluvy a všeobecne záväzné nariadenie (VZN), je možné im zmluvu naďalej predĺžiť. S nájomcami vyžrebovanými podľa VZN bude podpísaná nájomná zmluva na 3 roky s možnosťou predĺženia, pokiaľ dodržia stanovené podmienky. Nájomná zmluva na bezbariérový byt bude podpísaná na dobu 6 rokov tiež s možnosťou predĺženia.
V PKO netajili radosť tí, ktorí získali byt. No nie všetci mali pri žrebovaní šťastie. Jednou z tých Prešovčaniek, ktoré nevyžrebovali, je aj Mgr. Jana Bernátová. "Nie som sklamaná, lebo som nevedela, aké presne budú podmienky v nových bytoch. Teraz sme v podnájme a finančne to celkom dobre vychádza, kým v tých nájomných bytoch je nájom oveľa vyšší," povedala pre Korzár J. Bernátová, nezamestnaná Prešovčanka, ktorá má s manželom (robí v školstve) jedno dieťa. Ako dodala, samotné prideľovanie bytov formou žrebovania považuje za transparentné. Nájomné v bytoch na Majakovského a Sabinovskej, ktorých pridelenie sa žrebovalo, tvorí 4 percentá z obstarávacej ceny.
Nespokojná je 33-ročná Prešovčanka Henrieta Friedrichová, ktorá nevie zohnať byt už 9 rokov. "S jedenásťročnou dcérkou som stále v prenájme za 6 500 korún. Teraz som sa nedostala ani do žrebovania, lebo ako slobodná matka som nesplnila podmienky. Len preto, že sa o dcéru starám a denne chodím do práce," posťažovala sa.
Na margo kritérií, pri ktorých je možné dostať sa do osudia a či sa to týka aj slobodných mamičiek, M. Kaliňák z mestského úradu povedal: "Do zlosovania boli spomedzi všetkých uchádzačov zaradení tí, ktorí spĺňajú vopred zadefinované podmienky. Keďže ide o prideľovanie bytov pre mladé rodiny a občanov s ťažkým zdravotným postihnutím, za rodinu sa v tomto prípade považuje aj slobodná matka s dieťaťom."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš