na poli kultúry, ktoré nás zaujali v prvom štvrťroku. Týkajú sa prevažne Prešovského obvodu, a nie sú kompletné. Skôr ide o tie udalosti, ktoré nás najviac zaujali. V niektorom z najbližších čísel Prešovského denníka Korzár prinesieme aj pokračovanie nášho prehľadu z ďalších mesiacov.
Január
Šokujúce a provokujúce diela 32-ročného bratislavského výtvarníka Martina Gerboca vystavila Šarišská galéria v Prešove. Výstava Evil Revival bola prezentáciou tlačí z cyklov Dejiny beštiality, Dejiny rozkoší a Zločin z vášne. Išlo o fotografie s tematikou sadomasochistických komunít.
Divadlo Jonáša Záborského v Prešove sa dožilo 60. výročia svojho založenia. Oslavy výročia pripravili na 30. januára, kedy DJZ uviedlo obnovenú premiéru Ženského zákona.
V prešovskom kine Klub sa 14. 1. konal Špeciálny prsteňovský maratón, dvojprogram s uvedením filmu Pán prsteňov: Dve veže o 20.30 a od polnoci premiérou záverečnej časti trilógie Pán prsteňov: Návrat kráľa.
Prešovský denník Korzár zaviedol od 16. 1. novú sobotňajšiu rubrikou KULPORTÉR, venujúcu sa zaujímavostiam zo sveta hudby, divadla, výtvarného umenia, filmu, literatúry a iných zákutí umenia.
Prešovčan Ján Hlubovič vystavoval v prešovskej reštaurácii U Nestora svoje digitálne fotografie, pod názvom Medzi jednotkou a nulou.
Klub Prešovskej bicyklovej skupiny Kostitras bol miestom viacerých kultúrnych aktivít, napríklad poetického večera Egona Tomajka.
30. 1. mal v prešovskom hoteli Dukla ples Korzár. O kultúrnu časť plesu sa postarali Beáta Dubasová, Štefan Skrúcaný, Vanda Konečná, Braňo Mojsej a Witches.
Február
V Šarišskej galérii otvorili výstavu insitných maliarov z Kovačice. Kurátor Ján Hrk priviezol do Prešova asi 50 diel od pätnástich kovačických maliarov, medzi inými obrazy Zuzany Chalupovej, Martina Markova či Pavla Lajka.
V kine Klub sa desiaty raz konala medzinárodná prehliadka filmu, televízie a videa Febiofest 2004. Uvedené boli snímky Edi, Stvorení pre lásku, Nuda v Brne, Ďalších 10 minút - II, Staré, nové, požičané, modré, Kráľ zlodejov, 66 sezón, Policajti a Sentiment.
V priestoroch Šarišského osvetového strediska v Prešove otvorili výstavu Okom mladých fotografov. Predstavilo sa na nej 30 žiakov Združenej strednej školy služieb v Prešove, odbor fotograf.
Retromuzikál Kráľovná spieva blues s J. Hubinskou, M. Kramárom, M. Labudom ml., P. Šimunom uviedlo DJZ.
V prešovskom rockovom klube Ester sa na Valentína konal koncert Vampire´s Valentine, na ktorom vystúpili Gloom a Hecate.
Ryba v stene privítala v rámci poetického večera Ivana Baláža Kráľa, ktorý predstavil svoje Básne /bara ex nihilo/.
Skupina Wayd zorganizovala v prešovskom Véčku koncert Wayd Session (27. 2.). Hostitelia na ňom nevystúpili, zato sa predstavil navrátivší sa Gagas, stredoslovenský HC Protest či kapela Contemt.
V spoločensko-pastoračnom centre Vysokoškolský klub v Prešove sa 24. 2. konal recitál Ivany Sovičovej z cyklu Prešovčatá 30-ročné. Speváčku Ivanu - Prešovča sprevádzal na klavíri Berdnard Herstek.
V Šarišskej galérii vystavovala svoje ilustrácie prešovská výtvarníčka Anna Gajová.
V prešovskom Wave sa počas celého roka konali tanečné parties. Medzi inými aj cyklické akcia, ako napríklad Bicie´a´bassy. 14. časť, na ktorej sa prezentovali DJ´s Kukurica, Orighami, Kiara a MC Gahira bola 28. 2.
V ABC - centre voľného času v Prešove začala Rocková liga 2004. Prvé kolo (27. 2.) patrilo funky a vystúpili na ňom Funky Stuff či Mile Band, na druhý deň dostala slovo alternatíva v podobe vystúpení skupín Dalla mattina alla sera, Sklo 2200, Dollys, Vaginálny paraziti a Heľenine oči.
Marec
V ABC-CVČ pokračovala Rocková liga. 6. 3. vystúpili Real Line, Pasia, U.L.E.T. a Asfalt, 12. 3. sa predstavili Temple, Ant-Hill a Search, Broyd, 13. 3. to boli Tri nástroje, Ol star band, Island a Natanael. 20. 3. Boli na programe The Bridge, Honey Moon, Neon Union, Chico Galactico Band a Trolej. Záverečné kolo (27. 3.) patrilo metalu a skupinám Thunderfuck, Craniotomy, Tourment a Perversity.
Na pôde Pedagogickej fakulty Prešovskej univerzity sa uskutočnil 3. ročník speváckej súťaže študentov vysokých škôl pedagogického smeru a učiteľov z praxe pod názvom Moyzesiana.
Divadlo Jonáša Záborského uviedlo 55 reprízu predstavenia Cigánsky barón.
V Šarišskej galérii otvorili výstavu Memento, ktorú pripravili Ľubo Guman a Jaques Brianti.
V sále Čierny orol prešovského Parku kultúry a oddychu sa 10. 3. uskutočnil program Chýbaš mi a ani nevieš ako. Išlo o dramatickú kompozíciu o živote a diele Alexandra Dubčeka s národným umelcom Ondrejom Malachovským, Svetlanou Vargicovou, Jánom Valentíkom, Jurajom Sarvašom a ďalšími.
V PKO sa 15. 3. konal program zostavený z najznámejších muzikálových piesní Z muzikálu do muzikálu. Predviedli sa sólistky z muzikálu Mníšky na čele s Magdou Pavelekovou.
V Mestskej hale v Prešove vystúpili (15. 3.) No Name s hosťom, ktorým bola kapela Babylon.
Skupina I.M.T. Smile sa v rámci koncertného turné zastavila 23. 3. v PKO. Krátko na to bodovali títo Exprešovčania na odovzdávaní cien Aurel, kde sa nominácie ušli aj Prešovčanom Peha a Chiki liki tu-a.
Najznámejší súbor írskych tancov na svete Michael Flatey´s Lord of the Dance vystúpil v Mestskej hale. Tá bola vypredaná za päť dní, cez internet.
V DJZ uviedol svoj program Cestou necestou herec Miroslav Donutil (26. 3.).
Divadlo Alexandra Duchnoviča v Prešove uviedlo premiéru klasickej hry W. Shakespeara Hamlet.
V kinosále vo Veľkom Šariši sa 25. 3. konala divadelná prehliadka detských súborov.
Prešovskí Chiki liki tu-a, ktorí sa vďaka hitovke Láska moja de dostali do povedomia celého Slovenska, vystúpili vo Véčku. Nechýbali ani ich projekty Hudci prérie (country), Antracit (heavy metal), Dzigi Džabur (reagge), Der Kondenzator (minimal electro von DDR) a Medebagrement (death-grind-doom-black metal).
Zlatá slávica Misha koncertovala (12. 3.) v Bizzare music café na prešovskom Sídlisku III.
(pokračovanie)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš