dopravných nehodách zahynulo spolu 45 ľudí, čo bolo v porovnaní s rokom 2003 o deväť viac. A to aj napriek tomu, že celkový počet dopravných nehôd sa oproti roku 2003 znížil z 2 792 na 2 614.
Polícia v uplynulom období zaregistrovala aj viac ťažko zranených osôb. Kým v roku 2003 ich bolo 131, vlani už 144. Počet ľahko zranených osôb mierne klesol zo 481 na 478.
Najčastejšími príčinami dopravných nehôd boli nesprávny spôsob jazdy, porušenie základných povinností, prekročenie povolenej rýchlosti, nedanie prednosti v jazde a nesprávne prechádzanie.
Štátna cesta I/18 v úseku Tatranská Štrba - Spišský Štvrtok sa aj v uplynulom roku stala miestom, kde došlo k najväčšiemu počtu dopravných nehôd a kde zomrelo najviac ľudí. Jeden z posledných prípadov je zo začiatku decembra minulého roka. Vodič z Važca zrazil priamo v obci Jánovce po chodníku idúceho 24-ročného muža. Ten zraneniam na mieste podľahol. Vodič mal v dychu 2,7 promile alkoholu.
Vlani sa častými (vo vyše tridsiatich prípadoch) účastníkmi dopravných nehôd stali chodci a cyklisti. A to ako dospelí, tak i deti. "Zo štatistík vyplýva, že až v polovici smrteľných dopravných nehôd mali účasť práve chodci a cyklisti," uviedol pre náš denník riaditeľ Okresného dopravného inšpektorátu Okresného riaditeľstva policajného zboru v Poprade Rastislav Polakovič.
Na čo majú dbať chodci?
V prvom rade by mali mať na zreteli skutočnosť, že v zimnom období ich vodiči môžu zaregistrovať o niečo neskôr a vstupovať do vozovky môžu iba vtedy, ak sú presvedčení, že s ohľadom na vzdialenosť a rýchlosť prichádzajúceho vozidla ho nemôžu ohroziť, ani obmedziť.
Na čo majú dbať cyklisti?
Cyklisti, ak už musia používať svoj dopravný prostriedok aj v zimnom období, by mali hlavne dbať na svoju bezpečnosť z hľadiska predpísanej výbavy bicykla (svetlá, odrazové sklá).
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš