obce Tlumače v okrese Zlín. Zahynul pod prachovou lavínou, ktorá sa v utorok popoludní zosunula z oblasti Slavkovského štítu do Veľkej studenej doliny, pričom zasiahla turistický chodník.
Horolezec bol spolu so svojím 40-ročným priateľom V. J. z Prakšic v okrese Uherské Hradište zostupovali v osudný deň zo Zbojníckej chaty, dolu na Hrebienok. K zostupu pristúpili aj napriek tomu, že vo Vysokých Tatrách bol vyhlásený tretí stupeň lavínového nebezpečenstva so stúpajúcou tendenciou a Horská záchranná služba (HZS) túry neodporúčala. Po zostupe si v lokalite zvanej Hupačky, kúsok od Rainerovej útulne chceli odpočinúť, pretože jeden z dvojice, ktorý išiel na lyžiach, spadol. Chceli sa posilniť čajom, keď ich z ničoho nič a potichu prekvapila masa snehu, ktorá sa zosunula z Kráľovského žľabu masívu Slavkovského štítu.
Staršiemu z Čechov sa podarilo z lavíny dostať po niekoľkých minútach. Mal šťastie, pretože si odložil z chrbta batoh, odopol lyže a pod lavínou ležal vo vodorovnej polohe. Začal pátrať po svojom kamarátovi. Keď ho ani po niekoľkých minútach márneho hľadania nenašiel, na mieste, kde spadla lavína, zapichol lyže a vybral sa po pomoc. Po ceste na Hrebienok, približne o štvrť na päť podvečer stretol chatára z Rainerovej útulne Petra Petrasa.
"Stretol som toho chlapa neďaleko chaty. Keď mi povedal, čo sa stalo, ihneď som volal na horskú, zobral som lopatu, lampu a išiel som na miesto. Pri Hupačkách som zbadal stopy, išiel som za nimi, ale tie sa končili pri jednom strome. Potom som stretol záchranárov z horskej záchrannej služby, dvaja išli stopou po Hupačkách a dvaja inou stopou, ktorú sme objavili neskôr. Ďalej som už nešiel, pretože som nemal lyže a všade bolo veľa snehu, do ktorého som sa zabáral až po pás," opísal svoje účinkovanie v záchrannej akcii chatár.
V pátraní ďalej pokračovali piati záchranári z HZS, ktorých na miesto vyslal dispečing HZS Vysoké Tatry. K tým sa po čase pridali ďalší, spoločne s lavínovými psami a dobrovoľnými záchranármi. Na mieste fúkal silný nárazový vietor o rýchlosti 33 metrov za sekundu, husto snežilo. Terén bol silne lavinózny. Asi o štvrť na osem sa našiel horolezcov ruksak, o ďalšiu štvrťhodinu lavínový pes objavil asi 120 centimetrov pod snehom aj telo horolezca. Ten už nejavil známky života. Lekár privolanej rýchlej zdravotníckej pomoci konštatoval smrť.
Podľa slov riaditeľa HZS Jozefa Janigu, pri zasypaní prachovou lavínou hrozí postihnutému smrť "utopením". "Človek pod lavínou sa nadýcha prachového snehu, ktorý sa mu dostane do pľúc a tam sa premení na vodu," vysvetlil riaditeľ. Muž skonal pravdepodobne na následky udusenia. Presnú príčinu smrti určí až súdna pitva.
Milan Lizuch zo Strediska lavínovej prevencie v Jasnej v Nízkych Tatrách si myslí, že obaja Česi išli do horského terénu absolútne nevybavení. "Pohybovali sa v lavínovom teréne. Na pohyb v takomto prostredí je potrebný lavínový prístroj, lopatka a lavínová sonda. Navyše bol vyhlásený tretí stupeň lavínového nebezpečenstva so stúpajúcou tendenciou. Pokiaľ mám dobré informácie, obaja horolezci urobili aj taktickú chybu. Odpočívali totiž na nesprávnom mieste, presne v dráhe lavíny. Ak by zašli o kúsok ďalej, bol tam les, kde by boli v bezpečí," podotkol M. Lizuch.
Ako dodal, to, že lavína spadla na turistický chodník nie je žiadnou náhodou. Viacero trás vo Vysokých Tatrách totiž vedie cez lavínové svahy. Preto je dobré ak turisti pozorne sledujú odporúčania HZS.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš