Stanislav Kahanec. Zároveň predstavili dve nové tváre KDH, regionálnu tajomníčku pre Prešov, Sabinov a Levoču Luciu Mihókovú a asistenta poslanca Kahanca Fabiána Novotného.
Poslanec Šimko poukázal na fakt, že stále nie je dotiahnutá reforma vysokého školstva. „V prvom kole sme neboli úspešní, ale teraz už budeme politicky kalkulovať, či vôbec pôjdeme s toto reformou medzi poslancov."
Za veľký prínos považuje Šimko uzavretie zmluvy so Svätou stolicou o katolíckej výchove a tiež dohodu medzi Slovenskou republikou a registrovanými cirkvami. Čo sa týka volebného zákona, zdôraznil, že majú záujem na viacerých volebných krajoch. „Variant štyroch by nebol zlý, posilnilo by to pozície KDH," uviedol.
Na adresu pôsobenia v brannobezpečnostnom výbore Národnej rady SR uviedol, že je rád prijatiu zákona o utajovaných skutočnostiach. Ohľadne svojej poslaneckej iniciatívy uviedol, že sa podpísal pod zákon o Slovenskej informačnej službe, konkrétne čo sa týka osôb, ktoré môžu konať v prospech SIS. „Tiež som sa podpísal pod zmenu zákona o samospráve." Konkretizoval, že ide o spor medzi Kežmarkom a Ľubicou. „Dali sme týmto možnosť vláde, aby dlhoročný spor doriešila."
Napokon ešte spomenul novelu zákona o bytoch. Tá rieši jeden z problémov minulosti. Keď sa v roku 1992 privatizovali podniky, zostala nevysporiadaná otázka bytov, ktoré patrili týmto podnikom. Ich nájomcovia si ich nemohli odkúpiť do vlastníctva. „Nebola politická vôľa to riešiť. Bol som posledný v rade, koho s týmto problémom oslovili a dotiahol som to do úspešného konca."
Stanislav Kahanec vystriedal v poslaneckých laviciach europoslanca Jána Figeľa. Zaradený je do práce v zahraničnom výbore. Za významné považuje dva kroky - vstup do Európskej únie a zasadnutie parlamentného zhromaždenia NATO. Za dôležitú otázku zahraničnej politiky označil vstup Turecka do Európskej únie a schválenie Európskej ústavnej zmluvy. „KDH nie je apriori proti vstupu Turecka, ale netreba sa unáhliť," uviedol a zdôraznil, že EÚ má teraz dosť problémov sama so sebou, aby si našla smerovanie a identifikovala sa. Uviedol, že KDH, čo sa týka Turecka, je za privilegované partnerstvo.
Ohľadne Európskeho ústavného zákona zdôraznil, že KDH nie je za niektoré pasáže, s ktorými sa nevie stotožniť a preto je za to, aby sa k tejto otázke vyslovili občania v referende. Podľa Kahanca je dobré, že diskusia na túto tému sa v Národnej rade presunula na január. „Dúfam, že bude priestor tak na odbornú, ako aj verejnú diskusiu."
Odpočet uzavrel poslanec Kahanec konštatovaním, že KDH je principiálny subjekt, ktorý sa za nijakých okolností nezaradí do prúdu len preto, že to od nich niekto chce, alebo očakáva. „KDH to nikdy robiť nebude," dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš