Korzár logo Korzár Spiš

Predajcom kníh v Spišskej Novej Vsi sa poslanci obrátili chrbtom

Spišská Nová Ves Ťažko sa bude v Spišskej Novej Vsi podnikať predajcom kníh, ktorí sídlia v mestských nebytových priestoroch. Novoveskí poslanci v

septembri sa síce dohodli, že v budúcom roku budú selektovať nájomníkov podľa druhu podnikania, dnes je však isté, že všetko ostáva po starom.

Predajcovia kníh pamätajú aj lepšie časy. Poslanci mestského zastupiteľstva sa vtedy dohodli, že kultúru v meste treba podporiť. Do konca minulého roka platili iba 30 percent z určenej ceny nájmu. Pre tento rok sa dobré časy skončili, podľa nových zásad prenájmu nebytových priestorov už platili tak ako všetci podnikatelia sídliaci v mestských priestoroch. Išlo o sumu 2-tisíc korún za meter štvorcový v centre mesta. Na sídlisku Mier to bola taxa 850 korún. V septembri v tomto roku sa z radov poslancov ozvali hlasy opätovne zľaviť podnikateľom, ktorí predávajú knihy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Diskusia bola naozaj búrlivá. Kým jedni argumentovali potrebnosťou takýchto predajní a povinnosťou mesta pomôcť im, oponenti poukazovali na porušenie pravidiel obchodnej súťaže medzi podnikateľmi. Najprijateľnejší bol návrh Ľubomíra Andrássyho (SDĽ). Ten navrhol vrátiť sa ku problému v decembri, v čase keď sa budú určovať poplatky na rok 2005 za nebytové priestory v meste. "Navrhujem, aby sa nájomné určilo podľa druhu podnikania. Iný zisk má ten, čo predáva elektroniku, inak to vyzerá u predajcu kníh," povedal Ľ. Andrássy stanovisko, s ktorým sa všetci zhodli. V decembri však zdá sa, že magistrát ale aj poslanci na toto rozhodnutie zabudli ako na lanský sneh.

Predajcovia kníh totiž v novom roku budú platiť nájom tak ako všetci ich kolegovia. "Predajcovia kníh očakávali, že dňom 1. 1. 2005 sa výška nájmu zníži o 50 percent. Mestský úrad však v poslednom čase eviduje nižší počet záujemcov o prenájom nebytových priestorov. Každý z nich sa snaží získať vlastné priestory aby znížili svoje náklady. Okrem toho niektoré objekty sú nevyhovujúce, pretože sa tam v minulosti neinvestovalo. Ďalej je tu tlak konkurencie. Z tohto dôvodu navrhujeme nájomné nezvyšovať, ale zároveň, aby bolo zachované v pôvodnej štruktúre. Zmeny podľa druhu podnikania by viedli k postupnému zníženiu príjmu z nájomného," uviedol vedúci oddelenia evidencie majetku na mestskom úrade Ing. Marián Kellner. Tento návrh odhlasovala mestská rada a následne aj mestské zastupiteľstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa v rozhovore pre náš denník vyjadril M. Kellner, podľa jeho informácií vraj mesto chystá opatrenie, za pomoci ktorého by pomohlo prežiť predajniam kníh v meste. Zdá sa, že predajniam kníh sa celkovo na Spiši nedarí. Iba prednedávnom sme informovali, že v Krompachoch z ekonomických dôvodov skrachovala jediná predajňa tohto druhu.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 250
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 761
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 570
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 808
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 739
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 388
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 684
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 526
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu