od štátu v budúcom roku menej, ako očakávali.
Napríklad príspevok štátu obci Ruská Voľa na budúci rok je o 22 percent nižší, ako ten tohtoročný. "Bude sa nám o čosi ťažšie žiť," hovorí Tatiana Budajová, starostka obce s vyše stovkou obyvateľov na slovensko-poľskom pohraničí. Väčšina finančných prostriedkov zo štátu pokrýva v Ruskej Voli náklady na zvoz a likvidáciu tuhého komunálneho odpadu, faktúry za dodávku elektrickej energie verejného osvetlenia a plat starostky. "Zatiaľ neviem povedať, aké budú dopady. To uvidíme až počas roka. Faktom je, že chýbajúcu sumu nemáme z čoho nahradiť. Dotácia zo štátneho rozpočtu predstavuje hlavný príjem obce. Vyšší príjem z dane z nehnuteľností neprichádza do úvahy, pretože tu máme 40 domov. Poslanci navyše neodhlasovali vyššie poplatky za smeti, na ktoré obec dopláca," konštatovala starostka.
S nižším príspevkom od štátu sa budú musieť v budúcom roku popasovať aj v obci Obručné, kde žije niečo vyše 50 ľudí. Starostka Danka Uhrinková nám ale nechcela bližšie špecifikovať sumu, o ktorú sa štátny príspevok porovnaní s rokom 2004 znížil. "Ak to pôjde takto ďalej, dlho to už neudržíme," povedala nám starostka. Podľa jej slov však združovanie obcí nemá význam. "Každá obec má svoje špecifiká a mala by si ich riešiť sama," dodala.
Opačná situácia je v obci Legnava, v ktorej žije asi 150 obyvateľov. Podľa slov starostu Jána Kičuru príspevok od štátu bude v porovnaní s týmto rokom vyšší o 17-tisíc korún. "Je to tým, že naša obec je špecifická, pretože tu žije veľa starých občanov a sídli tu aj domov sociálnych služieb pre mentálne postihnutých ľudí. Takže pokiaľ ide o sociálnu oblasť, tu sa nám príspevok zvýšil. Navyše, pravdepodobne vyberieme viac aj na daniach z nehnuteľností, pretože sa zrušili niektoré oslobodenia, napríklad pre cirkevné stavby. V tomto roku sme hospodárili s rozpočtom 470-tisíc korún, na budúci rok máme schválených 520-tisíc korún," dozvedeli sme sa.
Podľa stanoviska Združenia miest a obcí Slovenska ďalšie finančné prostriedky zo štátneho rozpočtu v objeme asi 300 miliónov korún získa hlavné mesto Bratislava a tiež kúpeľné mestá a obce s výrazne negatívnym dopadom fiškálnej decentralizácie na ich rozpočty.
V okrese Stará Ľubovňa je 17 obcí, ktoré majú menej ako 500 obyvateľov a päť obcí, v ktorých nežije ani 200 ľudí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš