Prešov - Občianske združenie Partneri pre sociálny rozvoj a pomoc bolo založené minulého roku v Prešove. Jeho cieľom sú aktivity zamerané na
František Pastirčák
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
zlepšovanie spoločenského postavenia sociálne znevýhodnených skupín obyvateľstva. Tento rok vypracovalo projekt s názvom Tréning rozvoja životných zručností pre mládež z ústavných zariadení. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR ho podporilo grantom vo výške 80-tisíc Sk. Zvyšok financovalo združenie a individuálni darcovia. Projekt prebehol tento mesiac.
"Pripravili sme sadu troch trojdňových sústredení v Lipovciach. Zamerané boli na sociálno-psychologický tréning, riešenie konfliktov a zamestnanie a zdravý životný štýl a plánovanie. Tréningy boli interaktívne, čo znamená, že účastníci nie sú pasívnymi poslucháčmi, ale sú zapájaní do rôznych aktivít, aby si zo stretnutia odniesli čo najviac vedomostí a zážitkov pre osobný život," povedal pre Korzár tréner a predseda združenia Ľuboš Klimek (na snímke).
Dvanásť účastníkov s priemerným vekom 21 rokov sa učilo spoznávať seba, iných, efektívne komunikovať, riešiť konflikty, plánovať budúcnoť, aktívne hľadať zamestnanie, orientovať sa v dôležitých zákonoch a ďalšie činnosti potrebné pre praktický život.
Cieľovou skupinou boli mladí ľudia, ktorí odišli z detských domovov, reedukačných zariadení alebo odborných učilíšť internátnych a v súčasnosti sa nachádzajú v rôznych útulkoch a krízových centrách v Prešove, Košiciach a Vranove nad Topľou.
"Oni sú v podstate bezdomovcami tým, že štát sa nevie o nich postarať, čo sa týka ubytovania. Preto sú odkázaní na ďalšiu inštitucionalizovanú starostlivosť a odchádzajú do útulkov. Cieľom projektu bolo zlepšenie spoločenskej integrácie, nácvik životných zručností a príprava na zvládnutie záťažových situácií týchto mladých ľudí na ceste k osamostatneniu," konštatoval Klimek.
Dozvedeli sme sa, že účastníci projektu prijali ponúknutú pomoc kladne a realizátori si vzájomnú spoluprácu pochvaľovali. Získané poznatky ukázali, že väčšina týchto mladých má problém s komunikáciou a sebavyjadrením.
"Robí im problém vyjadriť vnútorné pocity, pretože sa ich na ne nikto nikdy nepýtal. Majú obavy ísť si niečo vybaviť, chýba im sebadôvera. Takisto čo sa týka plánovania budúcnosti, vyjadrujú sa v zmysle, že čas ukáže. Akoby svoju budúcnosť nechávali vždy na niekom inom. Úlohu tu zohráva aj strach zo sklamania."
Na základe spätnej väzby Klimek konštatoval, že frekventanti získali mnohé podnety, ktoré ich posunuli dopredu. Takisto zistili, že o mnohých veciach musia začať minimálne rozmýšľať. Ako svoje najväčšie problémy definovali absenciu súkromia, ktorá ich sprevádza celý život, tým, že nemajú vlastné bývanie. Majú strach, že to bude naďalej pokračovať a budú večnými tulákmi a bezdomovcami.
"Otázne je, či by dokázali samostatne fungovať, pretože o živote majú mnohé nereálne predstavy. Veľká časť účastníkov bola rómskeho etnika, a tí majú problém s identitou. Nevedia či sú "gadžovia" alebo Rómovia, pretože po rómsky nevedia, ale vyzerajú tak. To len prehlbuje ich dezorientovanosť. Takisto musia bojovať s mnohými predsudkami, že domovák je niekto kto nemá v hlave všetko v poriadku, a treba sa ho strániť. To spôsobuje problémy, keď sa chcú uchádzať o prácu alebo nadviazať partnerské vzťahy," povedal Klimek.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš