dlho budú odstraňovať následky vetrovej katastrofy, základné funkcie Tatry ako stredisko cestovného ruchu plniť budú.
"Prekontrolovali sme aj stav turistických chodníkov, poprerezávali a odstránili zavalené stromy, ktoré na nich prekážali," upresnil hovorca Štátnych leosv TANAPu Marián Šturcel. Podľa jeho slov návštevný poriadok TANAPu umožňuje v zime turistiku iba po chodníkoch v dolinách ku vysokohorským chatám, okrem chaty pod Rysmi, no situácia po kalamite je trochu iná oproti iným rokom. "Niektoré úseky turistických značkovaných chodníkov, ktoré bývajú tradične otvorené pre verejnosť, nie sú spriechodnené. V tomto prípade platí všeobecný zákaz vstupu do lesa. Na viacerých chodníkoch sa stále pracuje, iné zostali ešte zavalené," upresnil M. Šturcel.
V oblasti Vysokých Tatier dosahujú turistické značkované chodníky dĺžku 327 km, zavalených z nich bolo 96 km. "Doteraz sa podarilo uvoľniť celkom 45 km chodníkov a bežeckých tratí. Zamerali sme sa predovšetkým na tie, ktoré sú v zimnom období najviac využívané," dodal.
Pracovníkom ŠL TANAPu v spolupráci s ďalšími pomocníkmi sa podarilo uvoľniť od kalamity napríklad chodníky v oblasti Podbanského po Tri Studničky, Kôprovú dolinu, Tichú dolinu. V oblasti Štrbského Plesa uvoľnili magistrálu k Popradskému plesu, prístupná je aj cesta z Tatranskej Polianky k Velickému plesu, sánkárska dráha z Hrebienka, či chodník od Bílikovej chaty po Studenovodské vodopády.
Nepriechodných zostáva ešte viacero úsekov, turisti by sa nemali pokúšať o prechod magistrálou v časti Tri Studničky Štrbské Pleso, Biely Váh Jamské pleso, Nižné Hágy Batizovské pleso, alebo k vodopádom Studeného potoka chodníkmi od Tatranskej Lesnej či Tatranskej Lomnice. Zavalený zostáva zatiaľ aj chodník z Tatranskej Lomnice cez Tatranské Matliare k Šalviovému prameňu, podobne aj modrý chodník z Kežmarských Žľabov do Tatranskej Kotliny. "O ďalšom postupe prác budeme informovať," dodal M. Šturcel.
Bezproblémové sú úseky chodníkov vo vyšších polohách a vysokohorským chatám. Horská záchranná služba upozorňuje turistov, aby boli opatrní najmä na chodníkoch v pásme lesa. Okrem popadaných stromov by si turisti mali dávať pozor aj na zľadovatené úseky, miestami je na chodníkoch šmykľavá a tvrdá vrstva snehu. Nemali by podceniť kvalitnú zimnú obuv a výstroj doplniť aj o paličky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš