Oliver ONDRÁŠ & Mira KOVÁČIKOVÁ
Vysoké Tatry Iba tri prípady trestného činu krádeže drevnej hmoty zaznamenali od čias veternej kalamity vo Vysokých Tatrách popradskí policajti. Podľa našich informácií, v jednom prípade zmizlo niekoľko metrov kubických dreva zo záchytného skladu v Starom Smokovci, v dvoch prípadoch dosiaľ neznámi páchatelia ukradli drevo z priamo kalamitou postihnutého terénu. Škody podľa policajných informácií predstavujú 57-tisíc korún.
Pod relatívne nízky počet krádeží sa podpísala monitorovacia činnosť lesnej stráže Štátnych lesov (ŠL) TANAPu, ako aj práca polície. Tá od sprejazdnenia komunikácií na území Vysokých Tatier dennodenne kontroluje ťahače a kamióny naložené drevnou hmotou opúšťajúce územie.
Vyviezť nelegálne čo i len "kubík" dreva z kalamitou postihnutých oblastí Vysokých Tatier je takmer nemožné. Vodič, ktorý vezie náklad musí mať so sebou takzvaný "preukaz pôvodu dreva na prepravu a spracovanie". "V preukaze sú všetky údaje. Napríklad, deň, čas a miesto, kde a akou osobou bolo drevo vydané. Ďalej je tam uvedené, meno vodiča, typ nákladného auta, a jeho poznávacia značka, aké drevo vezie, koľko metrov kubických a kam ho vezie. Kontrolujeme tiež, či sú kmene ociachované. Ide o značku, ktorú pred naložením vyrazí na kmeň lesný hospodár. Zoznam ciach máme k dispozícii. Takisto kontrolujeme doklady vodiča, to znamená vodičský preukaz a preukaz totožnosti. Ak čo i len jeden údaj nesedí, kontaktujeme buď Štátne lesy TANAPu, alebo konkrétne urbárske spoločnosti," priblížil nám postup policajnej kontroly člen hliadky Obvodného oddelenia policajného zboru vo Vysokých Tatrách, ktorý si neprial byť menovaný.
Policajné hliadky sú mobilné, to znamená v čase kontrol sa pohybujú po celom území Vysokých Tatier. Počas kontrol zatiaľ policajti výrazné problémy nezaznamenali. "Problémy by mohli nastať pri vývoze dreva, ktoré spadlo na súkromných pozemkoch. Toto drevo totiž nejde ociachovať a ani nemôže mať potrebné doklady. Väčšina ľudí si ale drevo spracovala sama a nechala si ho pre domom porezané na klátiky. Nikam ho neodváža," dodal policajt.
Vývoz dreva majú pod kontrolou aj pracovníci ŠL TANAPu. V teréne je sústavne niekoľko hliadok, ktoré kontrolujú autá naložené drevom. "Tí dobrodruhovia, ktorí sa spočiatku objavovali a snažili sa nelegálne vyviezť drevo, už pochopili, že to tak jednoduché nebude," poznamenal riaditeľ ŠL TANP Peter Líška. Ako dodal, známe sú len prípady drobných pokusov o krádež dreva v blízkosti rómskych osád.
"V súvislosti s kontrolou sa robí všetko, čo bolo naplánované. Chýbajú však kontrolné stanovištia, riadne označené. Projekt je hotový, máme vyjadrenie dopravného inšpektorátu, chýba nám však stanovisko orgánu štátnej správy z odboru dopravy," konštatoval riaditeľ.
Proces "úradníckeho požehnania" sľúbil posúriť minister dopravy. "Verím, že už budúci týždeň budú kontrolné stanovištia realitou," uzavrel P. Líška.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš