možnosť a získalo takýmto spôsobom evidovaných nezamestnaných. O bilancovaní doterajších skúsenosti a výsledkov informuje vedúca odboru mestských organizácií a verejnoprospešných činností Mestského úradu v Prešove Andrea Marcinková (na snímke).
Mesto Prešov reagovalo na ponuku okresného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny (OÚPSVaR). Koľko občanov ste z radov nezamestnaných získali na aktivačné práce?
"Mestský úrad eviduje 168 ľudí vykonávajúcich činnosti v rámci aktivačných prác. Naša žiadosť adresovaná úradu práce však obsahovala požiadavku na 260 nezamestnaných. Nebolo nám úplne vyhovené, hlavne z dôvodu nezáujmu nezamestnaných o poskytnutie aktivačného príspevku."
Ponuku na aktivačné práce využila prešovská radnica hneď po schválení tejto možnosti. Kedy ste podpísali zmluvu? Je pravdou, že úrad práce nevyhovel vašej pôvodnej žiadosti na viac ako dve stovky nezamestnaných kvôli nezáujmu nezamestnaných Prešovčanov?
"Poslednú dohodu o využívaní nezamestnaných na aktivačné práce sme podpísali 2. augusta 2004. Úrad práce určuje obdobie, na ktoré zmluva platí. Čo sa však týka nevyhovenia našej žiadosti je nutné povedať, že z radov nezamestnaných nebol dostatočný záujem. Mnohí odmietli našu ponuku, prípadne nenastúpili na požadované práce."
Aká práca im bola ponúknutá? Akú majú pracovnú dobu?
"Dlhodobo nezamestnaní zbierajú hlavne odpadky, čistia mesto a rigoly. V zime budú využívaní na odpratávanie snehu a jednoduché orezávanie stromov a krov. Ich pracovná doba sú 2 hodiny denne, resp. minimálne 10 hodín týždenne. Samozrejme, v lete bola ich pracovná doba dlhšia. Rádovo išlo o viac ako 20 hodín týždenne."
Ako zabezpečujete koordináciu toľkých pracovníkov a prác, ktoré vykonávajú?
"Do aktivačných prác sú zapojení aj koordinátori. Ide o 7 ľudí, ktorých mesto na tento účel zamestnalo. Sledujú dochádzku, určujú úlohy a kontrolujú ich plnenie. Vytvorili sme pracovné skupiny 10 - 15 ľudí, ktorí pracujú v jednotlivých mestských lokalitách."
Vznikajú mestu Prešov s využívaním občanov na aktivačné práce aj vlastné finančné náklady?
"Mesto muselo pre nezamestnaných zabezpečiť úrazové poistenie, zakupujeme im pracovné náradie a ochranné rukavice. S ich činnosťou je spojená aj likvidácia a uloženie odpadu. Tieto náklady, ako aj mzdu refunduje Úrad práce. Avšak len do výšky pridelených prostriedkov na jedného nezamestnaného. Ostatné náklady, ktoré súvisia s aktivačnou činnosťou musí mesto vykryť priamo zo svojho rozpočtu."
Ako a kto kontroluje mestský úrad a samotných pracovníkov, či ich dochádzku a prácu?
"Pracovníkov v teréne kontrolujú a riadia priamo koordinátori a kompetentný pracovník nášho odboru. Mestský úrad a plnenie povinností vyplývajúcich z dohody môžu kontrolovať pracovníci Úradu práce. Práve v týchto dňoch sme mali takúto kontrolu. Jej náplňou bola nielen celá súvisiaca agenda a doklady, ale kontrolóri boli aj priamo v teréne pri výkone činností nezamestnaných. Predbežne môžem konštatovať, že touto kontrolou neboli zistené žiadne závažné nedostatky zo strany nášho mestského úradu."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš