viedli skupinu ôsmich krompašských poslancov, aby na poslednom rokovaní mestského zastupiteľstva prišli s vlastným návrhom rozpočtu, resp. so zmenami vo výdavkovej časti na budúci rok.
Podľa jedného z predkladateľov MUDr. Jána Králika (SMER, na snímke), poslanci boli nespokojní s návrhom rozpočtu, ktorý predložilo mesto. "Náš návrh má podobné úvahy v príjmovej časti, ako rozpočet zostavený mestom, až na nejaké odchýlky, avšak prináša zásadné rozdiely vo výdavkovej časti, hlavne v bežných výdavkoch. Samozrejme sme vychádzali aj z odporúčaní ratingu, ktorý jednoznačne za najrizikovejšie označil práve úhradu záväzkov mesta a splácanie úveru," zdôraznil J. Králik. Okrem neho sa pod nový návrh rozpočtu podpísali aj ďalší siedmi poslanci - Igor Cuker (SMER), Rudolf Čiasnoha (KSS), Marián Hojstrič (SDKÚ), Ján Karoľ (HZDS), Mária Kitková (SDKÚ), Ľuboš Weigner (KDH) a Milan Peško (ANO).
"Ide nám o to, aby sa čo najskôr splatil úver. Jeho splácanie stojí mesto ročne na úrokových sadzbách 1,3 milióna korún. Sú to veľmi drahé peniaze pre mestskú pokladňu. Fiškálna decentralizácia postavená na podielových daniach z príjmov fyzických osôb a taktiež rozšírenie originálnych kompetencií mesta priniesli so sebou oveľa väčší balík peňazí, než ako sa pôvodne predpokladalo. Do mesta tak príde oproti roku 2004 o 25 miliónov korún viac práve z podielových daní. V pôvodnom návrhu rozpočtu však tieto peniaze boli rozdelené dosť neuvážene, pričom nezostalo na investičné stimuly. Mesto na to zamýšľalo vziať ďalší úver vo výške 3,5 milióna korún, čo je neprípustné. My sme začali hľadať prostriedky v bežných výdavkoch a začali škrtať nejaké položky. Tak vyšli peniaze na kapitálové výdavky a investičné stimuly aj bez toho, aby si mesto muselo vziať nový úver. Ostali tam aj všetky investičné akcie, ktoré mesto naplánovalo," uviedol J. Králik.
Ako ďalej priblížil, do rozpočtu na budúci rok sa dostali najmä investičná akcia na modernizáciu osvetlenia vo výške 3,5 milióna korún, rekonštrukcia spadnutého mosta na Doline po posledných povodniach vo výške 400-tisíc korún, pričom rovnakou sumou prispeje štát. Ďalej je to pol milióna korún na prípravu projektov a projektových dokumentácií a spoluúčasť mesta v projektoch. Hoci mesto v pôvodnom návrhu rozpočtu na rekonštrukciu budovy mestského úradu vyčlenilo vo výdavkoch viac ako 1 milión korún, skupina poslancov radikálne tieto prostriedky okresala na 334-tisíc korún. Podobne sa na činnosť úradu počítalo s 12,6 milióna korún, čo bolo o 2,8 milióna viac ako v roku 2004, poslanci sa rozhodli prostriedky navýšiť iba o sumu 800-tisíc korún, vzhľadom na vytvorenie oddelenia školstva a kultúry pri MsÚ.
"Všade by sa mali hľadať rezervy a myslím si, že doteraz sa tu nehľadali. Za jeden z dôležitých momentov v rozpočte považujem to, že je v ňom zakomponovaná aj úhrada záväzkov vo výške 4 milióna korún, ktoré mesto momentálne ťažia. V tomto roku sme z úveru zaplatili 2 milióny korún, na budúci rok to bude už dvojnásobok. Čím skôr sa úver splatí, tým skôr bude mesto schopné nabehnúť na normálny finančný režim. Čo je aj našou prioritou. Taktiež je tu zakomponovaný aj 600-tisícový záväzok, ktorý zostal po zrušení mestského kultúrneho strediska," zdôraznil krompašský poslanec a zároveň dodal.
"Rozpočet na rok 2004 sa v niektorých kapitolách nedodržal. Náš návrh nie je rozdielny v príjmovej časti a bežné výdavky sú skresané vo väčšine prípadov veľmi racionálne. Rozhodujeme o viac ako 86 miliónov korún, čo nie je maličkosť. Za poslancov, ako aj za seba môžem povedať, že budeme trvať na tom, aby sa tento rozpočet dodržiaval. A veríme, že prinesie pozitívnu zmenu v hospodárení mesta. Rozpočet je postavený ako vyrovnaný, so symbolickým prebytkom 785 korún, dodržiava však odporúčania ratingu, vedúcej finančného oddelenia a hlavnej kontrolórky mesta," dodal na záver J. Králik.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš