Korzár logo Korzár Spiš

Štátny tajomník priznáva, že učebné osnovy zaostávajú

Prešov - Stredné odborné školy a učilištia v posledných rokoch zápasia s nedostatkom finančných prostriedkov na prevádzku a vybavenie škôl. Stojí za

tým transformácia školstva a množstvo zmien, s ktorými sa museli vysporiadať. Realita však odhalila aj inú stránku. Absolventi prichádzajú do praxe nepripravení na to, čo súčasný trh práce vyžaduje. Napokon, zamestnávatelia to hovoria celkom otvorene. Manažmenty škôl tiež cítia potrebu veci meniť, ale proces je pomalý.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Počas ostatnej návštevy štátneho tajomníka Ministerstva školstva (MŠ) SR Františka Tótha v Prešove sme sa preto pýtali, či sa týmto faktom kompetentní zaoberajú. Existujú pre budúcnosť východiská? "To sú veľké výzvy, ktoré stoja pred ministerstvom školstva. Ja som trošku sklamaný, že posledné dva roky sme sa venovali len organizačnej a finančnej otázke. Verím, že najbližšie obdobie budeme tomu venovať viac úsilia. Musím ale podotknúť, že rovnaké otázky stáli pred ministerstvom aj pred rokmi, hoci všetci mimo sektor školstva si uvedomujú, že zmena je nutná," reagoval štátny tajomník MŠ SR.

SkryťVypnúť reklamu

Neskrýval, že v celom systéme sa ozývajú kritické ohlasy. Posledný nelichotivý výsledok testu vedomostí stredoškolákov doslova zdvíha varovný prst. Čo sa to naše deti v škole učia? Vedia memorovať naučené poučky, ktoré sa považujú za všeobecne nutnú sumu vedomostí. No na žiadnej zo stredných škôl žiakov neučia, ako sa orientovať v cestovnom poriadku, alebo ako si nájsť spojenie zo Slovenska povedzme do Štokholmu, hoci v súčasnosti by to mala byť samozrejmosť. Domáci trh práce je stále obmedzený a jediným východiskom je často práca v okolitých štátoch. Budú sa tam vedieť uplatniť s „čerstvým" vysvedčením v rukách?

Zaujímalo nás, či a v akej rovine sa o zmene osnov rokuje. "Keď sa táto otázka otvorí, učitelia majú tendenciu pridávať k osnovám nové veci. Výsledkom je, že sú prepchaté a s deckami ich prebehnú tak rýchlo, že z toho nakoniec nič nevedia. My im hovoríme, že ak chceme nové informácie, musia z pôvodných osnov niečo vypustiť. No a už desať rokov sa špekuluje o tom, čo vypustiť. Podľa mňa by to malo byť aspoň 40 percent súčasných osnov, ale zo strany učiteľov nie je ochota."

SkryťVypnúť reklamu

Pretváranie učebných osnov je jedna stránka veci. Nás zaujímal aj jeho názor na odborné učilištia. Mohli sa posúvať dopredu, keď technické vybavenie škôl roky zaostávalo? Tóth argumentoval, že na Slovensku bolo 120 učilíšť, ktoré pripravovali automechanikov. Podľa neho je nemysliteľné, aby na každom z nich bolo špičkové testovacie zariadenie a moderné autá na učebné účely. "My chceme mať učilište na každom rohu, ale sú v ňom neprofesionálni učitelia a mizerné vybavenie. Toto je veľká výzva pre samosprávne kraje, aby koncentrovali sily do menšieho počtu škôl. Z hľadiska vybavenia aj odbornosti učiteľov. Niektoré musia dostať červenú kartu a to je ťažký proces...," tvrdí štátny tajomník. Odvolal sa na Asociáciu automobilového priemyslu, ktorá v SR buduje 10 pilotných centier na učilištiach tohto typu, čo je iné číslo ako 120."Aj s týmto malým počtom majú problém. Sektor biznisu sa vyvíja tak rýchlo, že školstvo sa nikdy nestihne pružne prispôsobiť."

SkryťVypnúť reklamu

Poznamenal tiež, že je čas na to, aby školy opäť začali vstupovať do kooperačných vzťahov s firmami. Ako príklad uviedol istú spoločnosť na výrobu rezných nástrojov v Lučenci, ktorá dáva učňom strojárskeho učilišťa od prvého ročníka štipendium s ponukou trvalého zamestnania na 5 rokov. Reagujú na trh práce. Keď pochopili, že tieto remeslá zanikajú a majú problém obsadiť pozíciu kvalifikovaného nástrojára, pristúpili k dohode so SOU. Podobne je to aj s odevnými firmami. Vzťah je však vždy postavený na dohode medzi manažmentom firmy a konkrétnej školy.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 250
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 761
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 570
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 808
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 739
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 388
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 684
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 526
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu