verejný inkubátor na Slovensku. Nazvali ho Hniezdo záchrany a je umiestnený na I. novorodeneckom oddelení (stará pôrodnica) Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove.
Na rozdiel od ostatných dvoch inkubátorov v Bratislave a Žiline, prístup k nemu nie je priamo z ulice, ale je umiestnený vo vchode do objektu, hneď vedľa oddelenia pre rizikových novorodencov. Poskytuje tak viac súkromia. Dostupný bude 24 hodín denne. Matka z ktoréhokoľvek kúta východu Slovenska môže dieťa doniesť, uložiť do vyhrievaného inkubátora a signalizačné zariadenie jej dá 5 minút na to, aby sa mohla nepozorovane vzdialiť. Potom príde sestra po dieťa a na novorodeneckom oddelení sa oňho personál postará.
Irena Belohorská, ktorá je zároveň predsedníčkou Únie žien Slovenska, hlavného sponzora projektu, inkubátor netradične pokrstila perím. Na otázku, prečo si vybrali práve Prešov, reagovala Anna Ghannamová: "Rozhodovali sme sa medzi Prešovom a Košicami a poviem to úprimne, Prešov reagoval rýchlejšie a ústretovejšie. Vybrali sme si túto nemocnicu aj preto, že personál prijal projekt pozitívne a riaditeľ Peter Biroš nám vo všetkom vyšiel v ústrety."
I. Belohorská pripomenula, že primárka Jarmila Juričová s nimi od začiatku ochotne spolupracovala, čo považuje za dôležité pre ďalší osud projektu. "Veľa záleží aj od toho, či sa personál podieľa na odsudzovaní tých žien, alebo nie. My ich nechceme súdiť. Nám ide o to, aby dieťa neskončilo v kontajneri, na hnojisku, prípadne aby nebolo v budúcnosti týrané."
Mimochodom, sponzori darovali 570-tisíc korún na zriadenie každého z inkubátorov. Jeho skutočná hodnota, očistená od iných nákladov, je 250-tisíc. Hniezda majú zabudované isté bezpečnostné opatrenia, ktoré však Ghannamová nekonkretizovala, ale vylúčila kamerový systém. "Žene zaručujeme absolútnu anonymitu, nebude snímaná kamerou, ale museli sme zabezpečiť ochranu inkubátora pred vandalizmom," dodala prezidentka OZ.
Podľa jej slov by na budúci rok chceli rozmiestniť ešte tri inkubátory a to v Trnave, Nitre a na Orave. Poznamenala, že výber ovplyvnil prieskum, podľa ktorého ide o miesta najväčšieho výskytu mŕtvych novorodencov a silne religiózne prostredie, kde panuje predpojatosť voči neplnoletým matkám, či nemanželským deťom.
Dodávame, že ak sa matka šesť týždňov k dieťaťu nebude hlásiť, sociálna sestra začne pripravovať právne kroky na adopciu. Keby sa proces nepodaril, čo nepredpokladajú, lebo poradovníky na adopciu sú stále plné, dieťa pôjde do dojčenského ústavu. "Naše občianske združenie urobí všetko pre to, aby sme sociálnej sestre pomohli umiestniť dieťa do rodiny. Hovoríme tomu sociálny lobing, hoci tento pojem nie je na Slovensku príliš známy," dodala Ghannamová na okraj otázky, kedy takto anonymne odložené dieťa dostane meno a priezvisko.
Foto: autorka
pisaren presov, 3-inkubátor-AKO.JPG
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš