štyri týždne pracujú na odstránení následkov kalamity v Tatrách, pobúrení. Na ich hlavu sa vzniesla kritika, že ťažia drevo v rozpore so zákonom.
"Je to demotivujúce, naši ľudia robia v teréne s veľkým nasadením celé dni a teraz sa objavia takéto zavádzajúce tvrdenia," ohradil sa riaditeľ ŠL TANAPu Peter Líška. "My máme veľa práce a niet času na vedenie nejakej vojny, či podávanie trestných oznámení," dodal riaditeľ.
Príčinou sporu je tvrdenie ľudí zo zoskupenia Vlk, že ŠL ťažia drevo v piatom stupni ochrany prírody, v oblasti Studeného potoka a rezervácie Mokriny, protizákonne. "Postup je v súlade so zákonom, okrem iného práve vyťahovanie popadaných stromov z koryta Studeného potoka sme dostali ako prioritnú úlohu aj od vodohospodárov. Hrozilo by riziko záplav," vysvetlil Peter Líška.
Lesníci pracujú na príprave popadaných stromov z koryta potoka, aby následne mohli využiť na jeho vyťaženie vrtuľník. Podobnú havarijnú situáciu riešia aj v rezervácii Mokriny. Tam uvoľňujú predovšetkým prístupovú komunikáciu a jej okolie, aby bola bezpečná pre ľudí, ktorí sa v priestore pohybujú. "Vlastníkom územia je mesto Kežmarok a to nám poslalo výzvu, aby sme čo najskôr komunikáciu bezpečne spriechodnili," povedal riaditeľ.
Ako dodal, lesníci nemôžu vyčistiť len samotnú cestu, prerezať musia aj stromy z jej okolia, pretože sú hrozbou pre ľudí, ktorí sa tam pohybujú. "Stromy pri ceste sú na hromade, poohýbané a v mraze doslova vystreľujú. Odborníci jasne stanovili parametre a my ich dodržiavame," dodal riaditeľ.
Lesníci sú obvineniami ochranárskeho združenia zaskočení. Tvrdia, že keby mali skutočne záujem zneužiť situáciu a ťažiť drevo, nevyberú si problémové miesta. Na zemi stále leží 2,5 miliónov kubíkov dreva, z toho osemdesiat percent nie je v území s piatym stupňom ochrany. "To, čo robíme aj v oblasti Studeného potoka aj v Mokrinách, nie je ťažba, ale odstraňovanie havarijnej situácie, záchranné práce," tvrdia lesníci zo ŠL TANAPu.
Hoci na odstraňovanie havarijnej situácie nepotrebovali výnimku zo zákona, po obhliadke a identifikácii lesných porastov požiadali krajský úrad životného prostredia 30. novembra o jej udelenie. Aj minister životného prostredia na zasadaní vládneho výboru pre obnovu Tatier potvrdil, že výnimka bude rýchlo na svete.
Aj po štyroch týždňoch od ničivého orkánu lesníci ešte stále pracujú na prioritných úlohách, ktoré im určili zodpovedné rezorty. Medzi ne okrem uvoľnenia ciest, intravilánov a zjazdoviek patrí aj uvoľnenie vodných tokov. "Predpokladáme, že na týchto úlohách budeme robiť do polovice januára. Až potom sa pustíme do skutočného spracovania kalamitného dreva," dodal P. Líška.
Ilustračné foto: Oliver ONDRÁŠ
pisaren tatry, T-1218-2-Tanap-olo.JPG
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš