Oblastného reštaurátorského ateliéru v Levoči. Dôvodom spoločného stretnutia bolo ukončenie reštaurátorských prác na Oltári Narodenia so súborom sôch od Majstra Pavla z Levoče a vydanie publikácie Oltár Narodenia Pána v Kostole svätého Jakuba v Levoči.
Cieľom vydanej publikácie je poukázať na význam a zvláštnosť nemeckých kultúrnych dejín vo východoeurópskom priestore a rovnako podnietiť návštevu týchto kultúrnych pamiatok v kraji. Takmer stostranová obrazová publikácia ponúka bohaté informácie o Spiši, Levoči, Majstrovi Pavlovi a zreštaurovanom oltári.
Na reštaurovaní oltára sa podieľalo desať levočských reštaurátorov, vedenie pripadlo akademickému sochárovi Jurajovi Matákovi, Petrovi Hricovi a Rudolfovi Borošovi z Oblastného reštaurátorského ateliéru v Levoči. „S reštaurovaním Oltára Narodenia sme začali v decembri roku 2002 s tým, že práce financovala nadácia v objeme 85-tisíc eur,," uviedol vedúci Oblastného reštaurátorského ateliéru v Levoči Ivan Tkáč.
Reštaurátorské práce na oltári boli podľa akademického sochára Juraja Matáka pomerne náročné. „Obyčajne na začiatku sa vždy zdá, že všetko stačí oprášiť. Ale nakoniec to tak nie je. Problém bol aj v tom, že zámerom bolo obnoviť stavebne i celú kaplnku. Takže oltár sme demontovali a prieskum na rozobratom oltári sme robili už u nás v ateliéroch. Museli sme odstrániť nečistoty, staré laky, premaľby. Nakoľko bol oltár v 50. rokoch reštaurovaný v rámci vtedajšej techniky, nemuseli sme petrifikovať a robiť predbežnú konzerváciu. Upevnili sme teda polychrómiu, ktorá sa oddeľovala od podkladu, odstránili a očistili prevrstvenia. Problém bol však v tom, že ešte v období baroka boli tieto sochy čiastočne barokizované, určité časti na týchto plastikách boli barokovo upravené. Napríklad šatka na Madone alebo úprava vlasov. Kvôli historickej stope sme niektoré veci odstraňovať nechceli, teda niektoré sme rešpektovali, niektoré upravili," hovorí o prácach na oltári J. Maták.
Čo sa týka samotnej publikácie, tá by mala predstaviť dielo Majstra Pavla a tento región aj v cudzine. „V zahraničí je známy veľmi málo. V škole sme sa učili o mnohých umelcoch, ale o skutočnom umelcovi, ktorým Majster Pavol nepochybne bol a ostal, nie. Keď sa mnohí k tejto publikácii dostanú, myslím, že budú prekvapení a veľa sa dozvedia," zdôraznil H. H. R. von Srbik.
Dvojjazyčná nemecko-slovenská publikácia približuje históriu Spiša a jej pamiatok v piatich kapitolách. „Je to Spiš, Mesto Levoča, Majster Pavol z Levoče, Oltár Narodenia a Reštaurovanie Oltára Narodenia. Na niekoľkých stranách sme sa snažili spomenúť tie najzaujímavejšie pamiatky a historické súvislosti. Čo sa týka kapitoly o Majstrovi Pavlovi, na túto problematiku, keďže sa jej venuje veľa ľudí, sa názory rôznia. Oltár Narodenia má zas veľmi zaujímavú históriu, ktorú možno definovať priam do príbehov. Sochy z oltára sa našli v roku 1698 zamurované v múroch radnice. A od toho sa odvíjal príbeh tohto oltára," uviedla autorka textu publikácie kunsthistorička Eva Spaleková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš