Ihľany/Kežmarok Približne tridsať ľudí z obce Ihľany už od minulého týždňa blokuje cestu vedúcu do Vojenského obvodu (VO) Javorina.
Blokujúci sú vlastníci, alebo bývalí vlastníci pozemkov vo VO z Ihlian. Cestu blokujú preto, aby zabránili ťažkým mechanizmom dostať sa do VO. Vlastníci nesúhlasia s tým, aby terajší užívateľ lesov, Vojenské lesy a majetky Slovenskej republiky (VLaM SR) ďalej ťažil drevnú hmotu. "Piatim našim občanom už bolo vydané právoplatné rozhodnutie o tom, že nadobudli vlastníctvo vo VO Javorina. Medzitým padla veterná kalamita a padla aj na parcelách dotknutých vlastníkov. Doterajší užívateľ VLaM nechce o riešení problému rokovať a preto sa koná obcou riadne povolené protestné zhromaždenie," uviedol pre náš denník Juraj Tomeček, predseda spoločnosti Lesomajiteľov Ihľany.
Blokácia cesty však nie je po chuti užívateľovi pozemkov VLaM. Preto museli v Ihľanoch včera i v pondelok zasahovať príslušníci lesnej stráže. Protestujúci tvrdia, že v pondelok sa im lesná stráž vyhrážala obuškami a niektorých chytili muži pod krk a násilím ich odsunuli z cesty. "Došlo asi deväť chlapov, dali príkaz lesnému traktoru, aby vyrazil. Potom nás chytali pod krk, odhadzovali z cesty do priekopy a vyhrážali sa nám obuškami," povedal nám o zásahu jeden z vlastníkov Juraj Jankura. Včera musela do Ihlian vyraziť policajná hliadka.
Riaditeľ VLaM SR v Kežmarku Ján Jurica konštatoval, že zásah príslušníkov lesnej stráže bol adekvátny. Podľa jeho slov nedošlo k fyzickému násiliu. Takisto striktne odmieta, žeby zo strany VLaM dochádzalo k nekontrolovanej ťažbe a to aj na pozemkoch zatiaľ menšinových vlastníkov. "Našou prvoradou úlohou je uvoľniť cesty po kalamite. Na to potrebujeme traktor, ktorý dnes títo ľudia blokovali. Štát je zatiaľ vo VO, ktorý má rozlohu asi 1 500 hektárov, väčšinovým vlastníkom. Ľudia, ktorí dnes protestovali, vlastnia reálne asi 15 hektárov. Zatiaľ nemáme žiadne súdne rozhodnutie, aby sme zastavili ťažbu," konštatoval riaditeľ. Ako ďalej dodal, problém s vlastníkmi vznikol už prijatím zákona o navrátení majetku vo VO. Ten totiž nariadil majetok vrátiť, ale nestanovil, akým spôsobom. "Na jednej strane týchto ľudí chápem. Ale protestovať by mali ísť pred parlament," prízvukoval J. Jurica.
Riaditeľ ObPÚ v Kežmarku Jozef Jordan si myslí, že vlastníci, ktorí disponujú rozhodnutím úradu o vlastníctve majetku, nie sú v práve. "My sme im síce vlastníctvo priznali, ale súčasne musia vlastníci strpieť bremeno súvisiace s vojenskou prevádzkou vo VO Javorina. V zmluve s vojenskými inštitúciami bol vlastník na uplatnenia vecného bremena na to upozornený. Vojenský priestor má byť ešte dva roky, to znamená, že vlastník sa musí podriadiť režimu, ktorý v súvislosti s prevádzkou VO existuje," vysvetlil riaditeľ.
Pokiaľ ide o podozrenia z nezákonnej ťažby, tieto ObPÚ nesleduje a ani do nich nemôže vstupovať. "Jediná vec, ktorú môže vlastník urobiť je, že na tieto veci upozorní a bude vyžadovať od orgánov činných v trestnom konaní, aby zakročili. Orgány činné v trestnom konaní ale môže kontaktovať iba ten vlastník, ktorý má rozhodnutie ObPÚ," uzavrel J. Jordan.
Predseda spoločnosti Lesomajiteľov Ihľany podal predvčerom trestné oznámenie na VLaM za marenie verejného zhromaždenia a bránenie vo výkone vlastníckych práv. Ľudia z Ihlian chcú cestu blokovať až dovtedy, kým sa nedostanú k svojmu majetku. Riaditeľ VLaM Kežmarok ale tvrdí, že lesná stráž bude zasahovať aj naďalej. "Ak by traktor ostal stáť, bol by to precedens, ktorého by sa chytili vlastníci aj v Ľubici, Novej Ľubovni, Jakubanoch a ďalších obciach," uzavrel J. Jurica.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš