kláštora na Kláštorisku. Pre naše noviny to potvrdil Doc. Martin Homza, riaditeľ NO.
"Pozemok kláštora naďalej vlastní urbariát obce Letanovce, zatiaľ však pracujeme aspoň na možnosti jeho získania do dlhodobého prenájmu. Nejasné právne pomery pochopiteľne ovplyvnili v tomto roku naše celkové aktivity pri revitalizácii kláštora. Svojich aktivistov sme totiž ešte na konci roku 2003 informovali, že za aktuálnych nevýhodných právnych pomerov nemôžeme ďalej v našich prácach na Kláštorisku pokračovať. Situácia sa však už zmenila, keďže sa nám podarilo dosiahnuť kompromis so zastupiteľstvom obce Letanovce, ktorá aj s majetkom vstupuje ako jeden subjekt do organizácie, pričom tento majetok bude fakticky jej vkladom a na katastri bude preregistrovaný ako vlastníctvo organizácie. Obec bude súčasťou správnej rady. Riešenie sa nakoniec podarilo uviesť do života až po rozhovore ministra kultúry Slovenskej republiky Rudolfa Chmela ao starostom Petrom Kacvinským pri návšteve Kláštoriska," približuje M. Homza.
Ako ďalej zdôrazňuje, v uplynulej letnej sezóne oficiálne nebežali mládežnícke turnusy, ktoré tvoria jadro iniciatív na Kláštorisku, napriek tomu však „neoficiálna" sezóna priniesla bohatý archeologický výskum. „Popri tejto činnosti sme úspešne zavŕšili dva výskumno-vedecké projekty. Pod hlavičkou organizácie sa podarilo vydať dve publikácie. Takmer 1000-stranovú knihu Terra Scepusiensis: Stav bádania o dejinách Spiša, obsahujúcu 70 príspevkov slovenských, poľských, maďarských a nemeckých bádateľov a taktiež vydanie zborníka Archeologia historica, v ktorom sú publikované príspevky prednesené na 35. medzinárodnej konferencii archeológie stredoveku na tému Hranica v živote stredovekého človeka," zdôrazňuje M. Homza.
Podľa jeho slov už teraz NO v spolupráci s Ministerstvom školstva SR a poľským Ministerstvom Edukacji i Sportu pripravuje do tlače reprezentačnú medzinárodnú poblikáciu Dejín Spiša, ktorá by mala byť vydaná v roku 2006. „V horizonte rokov 2005 až 2007 sa na Kláštorisku chceme zamerať na dva ciele. Presnejšie na dokončenie spevňovacích a sanačných prác na murive kláštora v celom jeho rozsahu a na rekonštrukciu Priorovej cely a Kaplnky svätej Margity. Rekonštruované objekty poslúžia ako knižnica a pracovné miestnosti Inštitútu kresťanskej kultúry. Okrem toho budeme pokračovať na internacionalizácii našich táborov, a to v spolupráci s našimi členmi v Čechách, Poľsku, Maďarsku a v Rumunsku. Za veľmi vážne pokladáme ďalšie prehĺbenie spolupráce s Ukrajinou, Bieloruskom a Ruskom," dodáva M. Homza.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš