témou včerajšieho prvého zasadnutia Výboru vlády pre obnovu a rozvoj Vysokých Tatier.
"Nemáme záujem o konflikty a lobizmus, ale o Vysoké Tatry. Urobíme všetko pre to, aby sa Tatry rozvíjali tak, ako si to želajú ľudia. Nefungujeme v záujme nikoho, len v záujme Tatier a ich budúcnosti," vyhlásil po rokovaní výboru premiér Mikuláš Dzurinda. Podľa jeho slov pri obnove Tatier bude potrebné nastoliť dôveru a všetky problémy riešiť tak, aby boli spokojní obyvatelia Tatier aj ich návštevníci.
Členovia vládneho výboru včera prerokovali program likvidácie následkov kalamity. "Hovorili sme o odškodnení, o tom, ako sťahovať drevo z poškodeného lesa, ako drevo dopravovať a ako ho spracovať," upresnil premiér. Ako dodal, výbor sa po ťažšej diskusii dohodol na postupe likvidácie kalamitného dreva. Keďže drevo leží aj v zónach s najprísnejším stupňom ochrany a v zložitom teréne, proces jeho odstraňovania bude aj administratívne náročný. Napomôže mu rezort životného prostredia. Ministerstvo ešte do konca roka udelí všetky nevyhnutné výnimky pre spracovanie kalamitného dreva. Do januára rezort pôdohospodárstva pripraví projekt ťažby dreva, rovnako dôležitý bude aj projekt efektívneho spracovania dreva.
"Otázku zonácie národného parku v súvislosti so spracovaním kalamity sme otvorili len okrajovo. Súkromní vlastníci lesov s navrhovanou zonáciou nesúhlasili, takže zatiaľ nebudeme šiť veci horúcou ihlou, zonácia príde na rad neskôr," povedal minister pôdohospodárstva Zsolt Simon.
Ako dodal, likvidácia následkov víchrice potrvá pravdepodobne do konca roku 2006, pričom väčšina kalamitného dreva má byť spracovaná počas budúceho roka. O tom, do akej miery ponechajú lesníci niektoré lokality na samovývoj, rozhodnú odborníci, návrh majú dopracovať ešte tento týždeň.
Vládny výbor včera schválil aj tzv. cestovnú mapu projektu obnovy a rozvoja Vysokých Tatier. Tá má osem základných bodov: koordinácia likvidácie následkov kalamity, analýza legislatívy, podporujúcej obnovu a rozvoj Tatier, vypracovanie štúdie trvalo udržateľného rozvoja Vysokých Tatier, memorandum o porozumení medzi vládou a vlastníkmi pôdy TANAPu a obcami TANAPu, schválenie územného plánu TANAPu a mesta Vysoké Tatry, program hospodárskeho a sociálneho rozvoja Vysokých Tatier, regionálne sektorové plány rozvoja a zabezpečovanie zdrojov.
"Do konca roka môže každý občan predložiť svoj návrh parametrov pre verejnú súťaž na vypracovanie štúdie trvalo udržateľného rozvoja. Víťaznú prácu poskytneme na širokú diskusiu," doplnil premiér. Ten včera vymenoval aj výkonného tajomníka vládneho výboru pre obnovu a rozvoj Vysokých Tatier. Stal sa ním Ivan Štefanec.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš