projektu komunitného rozvoja, pod ktorým je podpísané občianske združenie (OZ) Komunita miesto pre každého v spolupráci s americkou nadáciou Heifer International.
"Rodiny, ktoré mali dostať kozy sa na projekt pripravovali už v lete. Kosili a sušili trávu, chystali kvalitné seno, opravovali či stavali nové chlievy. Záujem bol spočiatku veľký, nadšenie postupne opadlo, mnohí už neverili, že kozy naozaj dostanú," uviedla Marta Kulíková z kežmarského OZ. Podľa jej slov je celý princíp projektu postavený na vzájomnej pomoci. Rodiny, ktoré dostali kozy ako dar od OZ sa stanú majiteľom zvieraťa až po čase. Najprv musia vychovať "kozie potomstvo" a jednu mladú kozu darovať ďalšej rodine.
"O kozy a krmivo sa chovatelia starajú sami, my zabezpečujeme veterinárnu starostlivosť či vitamíny podľa potreby. Ročné náklady odhadujeme na pätnásť až dvadsaťtisíc korún, tie poskytuje americký partner projektu," vysvetlila Kulíková.
Kežmarské OZ Komunita miesto pre každého má vďaka terénnej práci zmapovanú situáciu v rómskych osadách a pozná ich boľavé miesta. Projekt s chovateľstvom má predovšetkým pomôcť viacdetným rodinám a skvalitniť výživu detí. "Mnohé deti ani nevedia, čo je mlieko, poznajú len čaj a malinovky. Ich imunitný systém je nulový, výživa slabá. Kozie mlieko a výrobky z neho im môžu výrazne pomôcť," dodala šéfka OZ.
Rómom sa zatiaľ chovateľstvo pozdáva. Záujem majú aj ďalšie rodiny, na jar sa má projekt rozšíriť do ďalších troch obcí okresu. "Trávy okolo bolo dosť, kozy je čím nachovať a aspoň budú mať deti čo jesť," hovoria chovatelia. Prvé "kozie potomstvo" čakajú už v januári.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš